Zgierz: pierwszy w Polsce hybrydowy projekt PPP dofinansowany ze środków unijnych na lata 2014-2020
Miasto Zgierz zrealizuje termomodernizację 24 budynków oświatowych dzięki pieniądzom z trzech źródeł - od prywatnej firmy, z funduszy europejskich i ze środków publicznych.
2017-02-02, 10:26
Posłuchaj
O pierwszym hybrydowym projekcie partnerstwa publiczno-prywatnego dofinansowanym ze środków unijnych na lata 2014-202 mówi w Polskim Radiu 24: mecenas Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
To pierwszy w Polsce hybrydowy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego dofinansowany ze środków unijnych na lata 2014-2020. Wartość umowy z firmą prywatną wynosi 56,5 miliona złotych.
Skomplikowane przedsięwzięcie
Przedsięwzięcie jest dość skomplikowane, mówi mecenas Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.
- Projekt jest dosyć złożony, bo jest to tzw. projekt hybrydowy, czyli właśnie projekt PPP z udziałem środków europejskich. Tego typu projektów w tej perspektywie jeszcze nie było, także to będzie pionierskie przedsięwzięcie. W ramach projektu partner prywatny wykona standardowy jak na PPP zakres usług, od projektowania, przez budowę, dostawy różnych sprzętów i urządzeń, sfinansowanie przedsięwzięcia, a następnie będzie odpowiedzialny za eksploatację infrastruktury, w tym – bo to jest specyfika projektów PPP z efektywności energetycznej – za uzyskanie gwarantowanego zużycia energii cieplnej w tych obiektach. Partner zagwarantował oszczędności, w skali wszystkich obiektów jest to średnio ponad 43 proc., także bardzo dużo. Idea tego typu projektów, też w modelu hybrydowym, jest taka, żeby część wynagrodzenia partnera prywatnego została pokryta dotacją unijną, a pozostała część „spłaci się” z tych uzyskanych oszczędności – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
Prace modernizacyjne obejmą 24 budynki – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, liceum oraz żłobek im. Koziołka Matołka i basen.
REKLAMA
Wiele pól do współpracy publiczno-prywatnej
Sektor efektywności energetycznej jest jednym z najlepszych pól do współpracy publiczno-prywatnej. Ale są też inne.
Rafał Cieślak PPP nie zawsze zakłada osiągnięcie oszczędności przez sektor publiczny, jak przy efektywności energetycznej. Mogą być takie projekty publiczno-komercyjne.
- Przede wszystkim chodzi o przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Rewitalizacja to szeroka kategoria. Może objąć bardzo wiele działań, i inwestycyjnych, i już na etapie eksploatacji tzw. miękkich. Zatem tu pole do popisu dla partnerów prywatnych i dla całego sektora publicznego jest bardzo duże. Natomiast środków na rewitalizację w tym okresie programowania też trochę przeznaczono. Trudniejszym, ale na pewno też wartym dostrzeżenia polem współpracy jest sfera kultury. Również są środki unijne, żeby tego typu projekty realizować. PPP nie zawsze zakłada osiągnięcie oszczędności przez sektor publiczny, jak przy efektywności energetycznej. Mogą być takie projekty publiczno-komercyjne, w których partner prywatny zagospodaruje część obiektu na świadczenie usług komercyjnych. Wreszcie, najtrudniejsze chyba z punktu widzenia samorządu, są projekty z tzw. opłatą za dostępność, gdzie sektor prywatny zarabia wyłącznie z pieniędzy budżetowych. Za to są tu inne korzyści: samorząd nie musi się od razu zadłużać, spłaca swoje zobowiązanie przez kilkanaście lat – mówi Rafał Cieślak.
PPP w Zgierzu to pierwszy taki projekt w województwie łódzkim. Projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego nie ma też jeszcze na Podlasiu.
Sylwia Zadrożna, awi
REKLAMA
REKLAMA