Arbitraż
Arbitraż to prywatny sposób rozstrzygania sporów. Powstaje on na bazie umowy między stronami. W przeciwieństwie do postępowań przed sądami powszechnymi jest to działanie znacznie szybsze i korzystniejsze dla stron.
2014-07-11, 21:25
Posłuchaj
W przeciwieństwie do sądów powszechnych, w postępowaniu arbitrażowym strony same wybierają sędziów-arbitrów. Drugą różnicą jest to, że postępowanie ma charakter poufny, tzn. postronne osoby nie mogą wchodzić na salę rozpraw oraz nie mają prawa zapoznawać się z dokumentacją sprawy. Po trzecie - strony same ustalają, w jakim trybie będzie prowadzone postępowanie.
- Tu nie wykorzystuje się przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego a umowę między stronami. To one mogą ustalić między sobą w jaki sposób będzie prowadzone postępowanie, jakie dowody będą przeprowadzane oraz w jakim czasie będzie się to postępowanie toczyło - wyjaśnia dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz z Kancelarii GESSEL oraz prezes Sądu Arbitrażowego Lewiatan.
Arbitraż ma tę przewagę nad procesem przed sądem powszechnym, że jest znacznie szybki, np regulamin Sądu Arbitrażowego Lewiatan wyznacza ramy czasowe dla takiego postępowania. Ogólnie wynosi on 6 miesięcy od daty ukształtowania się zespołu orzekającego. W mniejszych sprawach, do 50 tys. zł., ten czas to 3 miesiące.
Co ważne, wyrok sądu arbitrażowego ma moc wyroku, jaki uzyskalibyśmy przed normalnym sądem.
- To znaczy, że możemy wykorzystać cały aparat nacisku państwowego, aby ten wyrok został zrealizowany - dodaje mec. Gessel-Kalinowska vel Kalisz.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, asop
REKLAMA