X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rada Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:45
Rada Polityki Pieniężnej jest jednym z organów Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnym za prowadzenie polityki pieniężnej.
Audio
  • O Radzie Polityki Pieniężnej, jej roli w systemie finansowym państwa, mówi Mirosław Kuk z Narodowego Banku Polskiego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Przemysław Kuk, Narodowy Bank Polski
Przemysław Kuk, Narodowy Bank PolskiFoto: Polskie Radio


Jej celem jest dbanie o stabilność cen w Polsce i naszej waluty. Najważniejszym narzędziem Rady są stopy procentowe. Raz w miesiącu członkowie spotykają się i ustalają poziom stóp procentowych odpowiedni dla polskiej gospodarki.W skład Rady wchodzi 10 członków, przewodniczący Rady, czyli prezes NBP i 9 członków, po trzech wybieranych przez Sejm, Senat i Prezydenta.

Do Rady Polityki Pieniężnej można być wybranym tylko raz. Kadencja członków RPP jest stała i wynosi 6 lat i przed tym terminem członkowie są nieodwoływalni. Mogą jedynie zrezygnować z pełnienia funkcji np. z powodu złego stanu zdrowia.

Rynki dzielą członków Rady Polityki Pieniężnej na tzw. gołębie i jastrzębie. Gołębie to ci członkowie, którzy opowiadają się za niższymi stopami procentowymi. Jastrzębie natomiast, za bardziej restrykcyjną polityką pieniężną, czyli wyższymi stopami.

Elżbieta Szczerbak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

RPP: stopy procentowe bez zmian. Belka o deflacji, nadal groźnym franku i niskich płacach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 19:26
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych - poinformował w środę bank centralny w komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Tymczasem szef RPP Marek Belka nie przewiduje obniżek stóp, ostrzega przed nadal groźnym frankiem i utrzymującej się deflacji.
rozwiń zwiń