X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Opłata reprograficzna

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:30
Opłata reprograficzna to parapodatek, który płaci prawie każdy z nas. Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Czasem bywa też mylnie nazywany podatkiem od piractwa.
Audio
  • Czym jest opłata reprograficzna, kto ją wnosi i na jakich zasadach oraz dlaczego budzi sprzeciw użytkowników smartfonów i telefonów komórkowych, wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./
Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT  Cyfrowa Polska.
Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska.Foto: Polskie Radio

Opłata reprograficzna to opłata, którą ponosimy w trakcie zakupu sprzętu elektronicznego umożliwiającego kopiowanie muzyki, filmów lub materiałów drukowanych – tłumaczy Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska.

Opłata reprograficzna jest pobierana od sprzedaży urządzeń takich jak telewizory, odtwarzacze MP3 lub drukarki. Czyli każdego sprzętu elektronicznego, który umożliwia kopiowanie muzyki, filmów lub książek. Ten parapodatek zawarty jest w cenie urządzenia kupowanego w sklepie, a jego wysokość to 3% wartości sprzętu. Pieniądze uzyskane z opłaty reprograficznej przekazywane są na konta organizacji reprezentujących twórców i artystów. Są dla nich rekompensatą z tytułu strat, które ponoszą gdy my, z pomocą na przykład nagrywarek CD, legalnie, na własny użytek, kopiujemy ich dzieła.

W Polsce trwa obecnie dyskusja nad objęciem opłatą reprograficzną nowych urządzeń. Mogą się wśród nich znaleźć między innymi smartfony, tablety i konsole do gier. Konsumenci jednak się na to nie zgadzają z uwagi na dominujący charakter komunikacyjny tych urządzeń. Poza tym, jak zauważają, ten sprzęt może ułatwić dostęp do na przykład odtwarzania muzyki, ale nie służy do jej kopiowania.

Kamil Piechowski

Zobacz więcej na temat: KULTURA MUZYKA opłata
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publiczne odtwarzanie muzyki. Za co i komu trzeba płacić?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 13:24
Wynagrodzenie na rzecz twórców należy się za każde publiczne wykorzystanie utworu - mówił prawnik Jarosław Jastrzębski.
rozwiń zwiń