X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rachunek oszczędnościowy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:45
Rachunek oszczędnościowy jest specjalnym kontem bankowym oferującym wyższe oprocentowanie niż zwykłe konto. – Często to oprocentowanie zbliżone jest do najlepszych lokat na rynku – wyjaśnia Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.
Audio
  • Czym jest rachunek oszczędnościowy i dlaczego jest on korzystniejszy dla ciułacza od lokaty, wyjaśnia Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów AvivaFoto: Polskie Radio

Jak dodaje ekspert, jest to kompromis pomiędzy możliwością dowolnego wpłacania i wypłacania z takiego konta pieniędzy, a posiadaniem zwykłego konta bankowego. –  A zwykle konta bankowe nie mogą nam tego zaoferować - dopowiada.

Lokata a rachunek oszczędnościowy

W przypadku lokat musimy pieniądze zamrozić na z góry ustalony czas. Zakładamy lokatę na 6 -12 miesięcy, a czasami nawet na 2-3 lata, ale przez ten okres pieniędzy ruszyć nie możemy.

W przypadku konta oszczędnościowego wpłacamy i wypłacamy pieniądze kiedy chcemy – i zarabiamy na tym.

–Dodatkowo nie tracimy pieniędzy w przypadku dokonania wpłaty lub wpłaty z rachunku - przekonuje Paweł Majtkowski.  Jest to najlepsze rozwiązanie dla klientów, którzy nie wiedzą na jak długo wpłacają swoje pieniądze do banku.

Oprocentowanie 

Dziś jest tak, że oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych jest bardzo zbliżone do oprocentowania najlepszych lokat na rynku – trzeba jednak pamiętać, że konta oszczędnościowe są produktem ze zmiennym oprocentowaniem.  W każdym momencie bank może zmienić nam oprocentowanie, czego nie może zrobić w przypadku lokaty. Na rynku dostępne są konta oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie ok. 3 procent.

Warto też uważać na różnego promocje, gdyż pojawiają się konta oszczędnościowe z wyższym oprocentowaniem, które jest czasowe –przez  3 - 6- 12 miesięcy , a po zakończeniu promocji to oprocentowanie mocno spada.

Dominik Olędzki

Zobacz więcej na temat: finanse lokata terminowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konta oszczędnościowe oprocentowane wyżej niż lokaty. Na co uważać przy wyborze?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 13:22
W ofercie banków można znaleźć konta oszczędnościowe z oprocentowaniem wyższym niż na lokatach. Często jest to jedynie chwyt marketingowy. O jakości takiej oferty świadczyć powinno nie tylko oprocentowanie, lecz także czas jego obowiązywania, limit środków na rachunku oraz zakres i cena ewentualnych produktów dodatkowych, od których uruchomienia bank uzależnia otwarcie konta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie oprocentowanie lokat skłania Polaków do bardziej ryzykownych inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 07:23
Sektor bankowy obawia się, że z powodu niskich stóp procentowych klienci zaczną wycofywać pieniądze z lokat. BZ WBK liczy na to, że utrzyma tych najzamożniejszych, oferując im doradztwo inwestycyjne i fundusze zarabiające na akcjach i obligacjach. W ten sposób bank chce dać klientom możliwość oczekiwanego zarobku na poziomie minimum 5-6 proc.
rozwiń zwiń