Współczynnik Giniego

Współczynnik Giniego określa nierówności społeczne jakie są w danej zbiorowości. Pochodzi od nazwiska włoskiego statystyka, który określił ten współczynnik.

2014-04-02, 10:55

Współczynnik Giniego
Prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska, Dyrektor Instytutu Bankowości SGH. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest Współczynnik Giniego i jakie ma znaczenie w badaniach nad rozwojem ekomicznym społeczeństwa, wyjaśnia prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska, Dyrektor Instytutu Bankowości SGH./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jest stosowany do określenia rozwarstwienia społecznego, czyli pokazania jakie jest zróżnicowanie w dochodach społeczeństwa, w majątku tego społeczeństwa.

Współczynnik Giniego może kształtować się między zerem a jednością. Im jest niższy, tym to rozwarstwienie jest mniejsze i na odwrót. Można powiedzieć, że gdyby wszyscy zarabiali tyle samo, to Współczynnik Giniego wynosiłby zero. Im wynosi więcej, tym rozwarstwienie w społeczeństwie jest większe.

Największe nierówności występują w krajach, w których część społeczeństwa jest bardzo bogata, a jednocześnie występują obszary bardzo dużej biedy.

W krajach  skandynawskich, takich jak Norwegia czy Szwecja występują najniższe nierówności społeczne.  W Polsce współczynnik Giniego jest na zbliżonym poziomie, jak w innych krajach Unii Europejskiej.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej