Reguła wydatkowa

Reguła wydatkowa to zestaw przepisów ograniczających wzrost wydatków publicznych albo też wzrost deficytu publicznego.

2014-04-25, 20:30

Reguła wydatkowa
Adam Czerniak, Polityka Insight, SGH. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest reguła wydatkowa i dlaczego ma tak duże znaczenie w utrzymaniu w ryzach finansów publicznych, wyjaśnia Adam Czerniak, Polityka Insight, SGH. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Reguła wydatkowa ma na celu chronić państwo przed negatywnymi skutkami nadmiernego zadłużenia, czyli przed  destabilizacją finansów publicznych, a w dalszej kolejności, kryzysem.  Określa granice, do których rządzący mogą się zadłużyć.



Dotychczas, od rozpoczęcia kryzysu finansowego, mieliśmy w Polsce cztery reguły -jedną, która wciąż obowiązuje dla wydatków samorządów. Kolejna dotyczyła wydatków z budżetu centralnego, która później została zmodyfikowana i ostatecznie zastąpiona obowiązującą regułą stabilizującą.

Obecna reguła stabilizująca obejmuje nie tylko wydatki z budżetu centralnego, czyli np. wydatki ministerstw, ale także całe gros wydatków z sektora finansów publicznych, czyli także wydatki samorządów, z Funduszu Zdrowia, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a  nawet wydatki szkół publicznych.

Kraj, który posiada regułę wydatkową, jest lepiej postrzegany przez inwestorów zagranicznych, ponieważ jest to deklaracja polityków, że będą  prowadzić odpowiedzialną politykę fiskalną.

Elżbieta Szczerbak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej