Reguła wydatkowa
Reguła wydatkowa to zestaw przepisów ograniczających wzrost wydatków publicznych albo też wzrost deficytu publicznego.
2014-04-25, 20:30
Posłuchaj
Czym jest reguła wydatkowa i dlaczego ma tak duże znaczenie w utrzymaniu w ryzach finansów publicznych, wyjaśnia Adam Czerniak, Polityka Insight, SGH. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Reguła wydatkowa ma na celu chronić państwo przed negatywnymi skutkami nadmiernego zadłużenia, czyli przed destabilizacją finansów publicznych, a w dalszej kolejności, kryzysem. Określa granice, do których rządzący mogą się zadłużyć.
Dotychczas, od rozpoczęcia kryzysu finansowego, mieliśmy w Polsce cztery reguły -jedną, która wciąż obowiązuje dla wydatków samorządów. Kolejna dotyczyła wydatków z budżetu centralnego, która później została zmodyfikowana i ostatecznie zastąpiona obowiązującą regułą stabilizującą.
Obecna reguła stabilizująca obejmuje nie tylko wydatki z budżetu centralnego, czyli np. wydatki ministerstw, ale także całe gros wydatków z sektora finansów publicznych, czyli także wydatki samorządów, z Funduszu Zdrowia, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nawet wydatki szkół publicznych.
Kraj, który posiada regułę wydatkową, jest lepiej postrzegany przez inwestorów zagranicznych, ponieważ jest to deklaracja polityków, że będą prowadzić odpowiedzialną politykę fiskalną.
Elżbieta Szczerbak
REKLAMA
REKLAMA