Dług publiczny
Dług publiczny to zobowiązania, które zaciąga państwo wobec obywateli, banków krajowych i inwestorów zagranicznych, żeby sfinansować swoje wydatki. W tej chwili, w przypadku naszego kraju, przekracza on 900 mld złotych.
2014-06-19, 18:28
Posłuchaj
Czym jest dług publiczny, jak powstaje i jakie ma znaczenie dla finansów państwa, tłumaczy Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Dług publiczny wciąż rośnie i według szacunków, w tym roku przekroczy bilion złotych. Powód jest prosty – Polska co roku wydaje więcej niż wynoszą jej dochody, co widać po deficycie, który każdego roku zapisywany jest w budżecie państwa.
̶ Oczywiście mogą zdarzać się też wyjątkowe sytuacje wpływające na wysokość długu publicznego. Jego część została zaciągnięta w obcych walutach, więc jeżeli złoty się umacnia, to wartość długu spada, jeżeli złoty się osłabia, to dług rośnie – wyjaśnia Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
Ta część zaciągnięta w obcych walutach, składa się na dług zagraniczny Polski. Tworzą go pożyczki zaciągnięte przez sektor publiczny oraz pozostałe zadłużenie polskich obywateli i firm, które pożyczyły pieniądze zagranicą.
Obok jawnego długu publicznego, jest też ten ukryty, kilkukrotnie wyższy.
REKLAMA
̶ Państwo dostaje od banku, funduszu inwestycyjnego jakąś kwotę, w zamian za co wystawia obligację, która mówi, że na określonych warunkach, po jakimś czasie, te pieniądze odda z oprocentowaniem. Podobnie działa nasz system emerytalny. Ludzie wpłacają składki, w zamian państwo obiecuje w przyszłości wypłacać im emerytury. Dług ukryty to jest suma tych wszystkich zobowiązań. Obecnie przekracza on 3 bln złotych – dodaje ekonomista.
Błażej Prośniewski
REKLAMA