Giełda towarowa

2014-06-18, 08:30

Giełda towarowa
Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers. Foto: Polskie Radio

Giełdy towarowe – jak sama nazwa wskazuje – to miejsca, gdzie handluje się surowcami. Stanowiły one podwaliny pod współczesne rynki finansowe, zanim tak naprawdę rozwinęły się giełdy akcyjne – wyjaśnia kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers Bartosz Sawicki.

Posłuchaj

Czym są giełdy towarowe, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsza giełda o globalnym zasięgu i znaczeniu datowana jest na połowę XIX wieku. Chodzi o Chicago Board of Trade, na której obracano przede wszystkim zbożami – opowiada ekspert. - Także w Chicago niedługo później powstała bardzo ważna wówczas giełda, na której handlowano m.in. mięsem. Nieprzypadkowo te giełdy znajdowały się w Chicago, bo jest to serce regionu rolniczego USA do tej pory nazywanego „pasem kukurydzy”.

 


Na rynkach giełd towarowych ukształtowały się wszystkie instrumenty, które obecnie tworzą rynki finansowe, łącznie z tymi najbardziej skomplikowanymi, typu kontrakty terminowe czy opcje na towary. To wszystko ma swoje korzenie w giełdach towarowych, podobnie jak wykresy analizowane przez inwestorów na całym świecie.

Dziś giełdy towarowe mają nieco mniejsze znaczenie. Handel na rynku surowców odbywa się już w większości poprzez internetowe platformy transakcyjne, udostępniane przez giełdy. W niektórych przypadkach ciągle jednak obowiązuje tradycyjny system składania zleceń open outcry, gdzie na parkiecie kupujący i sprzedający składają zlecenia, krzycząc, rzucając karteczkami. Handel odbywa się tam obok systemu wirtualnego.

Jeżeli chodzi o metale przemysłowe, to tu na pierwsze miejsce wysuwa się londyńska giełda metali, gdzie kwotowane są kontrakty na miedź, nikiel, aluminium i inne ważne metale – wymienia Bartosz Sawicki. - Jeżeli chodzi o ropę naftową, to tu mamy dwa główne ośrodki handlu – gatunek Brent, tzw. europejski, obracany jest na giełdzie w Londynie, natomiast gatunki amerykańskie na giełdzie w Nowym Yorku. Jeżeli chodzi o płody rolne, tu najważniejszymi miejscami handlu są chicagowska giełda towarowa, gdzie przede wszystkim kwotowane są kontrakty na bawełnę, kukurydzę, soję, śrutę sojową czy pszenicę, oraz giełda w Paryżu, ważniejsza dla producentów europejskich, gdzie handluje się rzepakiem czy pszenicą. Z kolei obrót na tzw. soft commodities, czyli na kawie, cukrze czy kakao koncentruje się na nowojorskim rynku. ​

Karolina Mózgowiec

Polecane

Wróć do strony głównej