Brexit: czy 5 tys. Polaków zapłaci więcej za studia w Wielkiej Brytanii?

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może zniechęcić potencjalnych studentów z krajów wspólnoty do studiowania na wyspach.

2016-07-28, 20:32

Brexit: czy 5 tys. Polaków zapłaci więcej za studia w Wielkiej Brytanii?
Rektor Mentfort University, Dominic Shellard zapewnia, że Brexit na razie nic nie zmienia, a studenci spoza Wielkiej Brytanii są bardzo mile widziani.Foto: Wikimedia Commons, Kris1973

Posłuchaj

Czy Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii czeka wzrost czesnego zastanawiali się goście Ekspresu Gospodarczego radiowej Jedynki. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Obawiają się tego brytyjskie uczelnie. Bo zniechęcać może nie tylko niepewność wokół Brexitu, ale też całkiem możliwa perspektywa wyższego czesnego dla studentów z unijnych krajów.

Łukasz Łagojda skończył medycynę laboratoryjną na uniwersytecie De Montfort w Leicester. Teraz robi tam doktorat.

Obawa o wzrost czesnego

̶  Uważam, że Wielka Brytania jest krajem bardzo pomocnym jeśli chodzi o swój rozwój, i nie wyobrażam sobie obecnie życia w innym miejscu - podkreśla.

Jak dodaje, nasi studenci najbardziej obawiają się, że uniwersytet straci fundusze, ale według niego, uczelnia na to nie pozwoli.

Na razie Brexit nic nie zmieni

De Montfort University nie chce pozwolić też na odpływ przyszłych i obecnych studentów z krajów unijnych. Dlatego też  jego przedstawiciele odwiedzają europejskie stolice, w tym Warszawę.

REKLAMA

Rektor uczelni, Dominic Shellard zapewnia, że Brexit na razie nic nie zmienia, a studenci spoza Wielkiej Brytanii są bardzo mile widziani.

Jak mówi, brytyjski rząd ogłosił, że studenci z krajów unijnych zaczynający studia we wrześniu tego roku będą mieli taki sam dostęp do stypendiów i kredytów studenckich.

̶  To ważne zapewnienie, więc staramy się wywrzeć nacisk na rząd, aby takie same ustalenia były na dwa kolejne lata – mówi rektor uczelni.

Jak dodaje, uniwersytet zagwarantuje też specjalny pakiet dla studentów z krajów unijnych – bonus w wysokości 500 funtów po to, aby zmniejszyć koszty studiowania w Wielkiej Brytanii.
 
Pakiet zapewnia też, że czesne w De Montfort dla unijnych studentów pozostanie na takim samym poziomie, jak płacą Brytyjczycy. Bo na razie nie wiadomo, czy studenci z krajów unijnych nie będą musieli płacić więcej. 

REKLAMA

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii obecne zasady mogą się zmienić

Jak mówi Simon Gammell, Dyrektor British Council w Polsce, obecnie studenci z Unii Europejskiej płacą takie samo czesne jak studenci brytyjscy. A studenci spoza Unii płacą dużo więcej. Ale to może się po referendum w sprawie Brexitu zmienić i wtedy wszyscy studenci, którzy nie są Brytyjczykami, będą płacić więcej.

Obecna stawka dla studentów brytyjskich i unijnych to 9 tys. funtów rocznie, a dla studentów spoza Unii - 12 tys. funtów.

Największe zmiany mogą dotyczyć stypendiów i kredytów

̶  W kolejnych latach pod znakiem zapytania może stanąć też system stypendiów i kredytów studenckich  - mówi doktor Jan Grzymski, wykładowca Uczelni Łazarskiego w programie studiów anglojęzycznych.

Jak zaznacza, obecny system stypendialny dla studentów z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej jest bardzo korzystny, dlatego, że spłaca się go dopiero po studiach, po osiągnięciu pewnego poziomu zarobków, i był dotychczas dostępny dla Polaków.

̶  Brexit powoduje, że w tej chwili nic nie wiemy – mówi dr Grzymski.

Na brytyjskich uczelniach studiuje prawie 125 tys. studentów z krajów unijnych. Ponad 5 tys. jest z Polski.

Możliwy jest też scenariusz, w którym to polskie uczelnie skorzystałyby na Brexicie i w większym stopniu mogłyby przyciągać studentów z innych krajów Unii. Musielibyśmy mieć jednak więcej programów anglojęzycznych.

Karolina Mózgowiec, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej