"Bieda w Polsce ma twarz dziecka". Program 500+ to zmienił? Badanie rodzin wielodzietnych

Po raz pierwszy w tym roku przeprowadzono badania dotyczące sytuacji rodzin wielodzietnych w Polsce. Zlecił je Związek Dużych Rodzin 3+, do którego należy ponad 5 tysięcy takich rodzin. Badania odbyły się tuż przed wprowadzeniem programu 500+.

2016-12-05, 20:13

"Bieda w Polsce ma twarz dziecka". Program 500+ to zmienił? Badanie rodzin wielodzietnych
Fotografia ilustracyjna. Foto: Fot.: Glow Images

Posłuchaj

O wynikach badania rodzin wielodzietnych mówił w radiowej Jedynce: Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Rodzin wielodzietnych, które wychowują troje i więcej  dzieci jest w Polsce około 680 tysięcy, mówi Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin.

- To jest spadek w stosunku do poprzedniego spisu powszechnego z 2002 roku o prawie 400 tys. rodzin. Jeżeli chodzi o liczbę rodzin, które żyją na skraju minimum egzystencjalnego, to takich rodzin dotychczas w grupie rodzin, które wychowywały 4 i więcej dzieci, było ponad 30 proc. – podaje liczby gość radiowej Jedynki.

500 zł i mniej na głowę w rodzinie wielodzietnej

To znaczy, że co czwarta taka rodzina ma dochód na głowę w wysokości 500 zł i mniej, wyjaśnia Paweł Woliński.

- To jest według Głównego Urzędu Statystycznego minimum egzystencji. Bieda w Polsce ma twarz dziecka. W tej co 4. rodzinie w Polsce żyje ok. miliona dzieci. Po 500+ obszar tego ubóstwa egzystencjalnego i minimalnego dochodu oczywiście się zmniejsza – mówi ekspert.

REKLAMA

Paweł Woliński mówi, że gminy już to zauważają.

- Mamy wiele doniesień z różnych gmin, że rośnie liczba śmieci wielkogabarytowych. To też jest efekt 500+. Oznacza to, że stare lodówki, tapczany idą do śmieci, a są kupowane nowe. To bardzo dobrze – zaznacza Paweł Woliński.

Koszt podatków pośrednich

Rodziny wielodzietne większość wydatków przeznaczają na konsumpcję. Ma to swoje konsekwencje gospodarcze, zauważa Paweł Woliński.

"

Paweł Woliński Rodziny wielodzietne są najbardziej opodatkowane podatkami pośrednimi: VAT-em i akcyzą.

- To oznacza, że rodziny wielodzietne są najbardziej opodatkowane podatkami pośrednimi: VAT-em i akcyzą. Można powiedzieć, że 500+ jest też takim programem, który trochę czyni bardziej sprawiedliwym obciążenie podatkowe, czyli przenosi z barków rodzin wielodzietnych to pośrednie opodatkowania na wszystkich podatników – uważa Paweł Woliński.

REKLAMA

Krzywdzące stereotypy

Paweł Woliński mówi, że na temat rodzin wielodzietnych respondenci wiedzą bardzo  mało i często są to krzywdzące stereotypy.

- Pierwsza konstatacja badanych jest taka, że nie znają takiej rodziny, a jeśli już to raczej skojarzenie nie jest zbyt przyjemne wizerunkowo. Z reguły taka rodzina kojarzy się z rodziną, która ma jakiś kłopot, z patologią, albo że w jakiś sposób nie panuje nad swoim życiem, bo ma tyle dzieci. Takie rodziny oceniane są jako nieodpowiedzialne. Program 500+ wpisał się trochę negatywnie w ten obszar, zwiększył zawiść wobec wielodzietnych – mówi Paweł Woliński.

W rodzinach wielodzietnych pieniądze wydaje się przede wszystkim na żywność, edukację i mieszkanie.

Badanie przeprowadziła pod koniec marca  firma IPSOS na reprezentatywnej grupie 600 rodzin.

REKLAMA

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej