Rynek pracy nieprzyjazny dla osób niepełnosprawnych. Rząd chce to zmienić

Obniżenie kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz zmiana obecnego sytemu sankcji za uchybienia proceduralne - tego domagają się od rządu pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

2017-05-23, 18:24

Rynek pracy nieprzyjazny dla osób niepełnosprawnych. Rząd chce to zmienić
Obniżenie kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz zmiana obecnego sytemu sankcji za uchybienia proceduralne - tego domagają się od rządu pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rząd, pracodawcy oraz sami niepełnosprawni chca zmian w systemie zatrudniania osób poszkodowanych przez los. Co trzeba zmienić, i jakie zmiany szykuje rząd, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

Pracodawcy od wielu lat zwracają uwagę, że potrzebna jest reforma systemu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce.

Trzeba uprościć i odbiurokratyzować wsparcie dla osób niepełnosprawnych szukających zatrudnienia

Ich zdaniem, głównym kierunkiem prac nad reformą obecnego systemu powinno być m.in. jego maksymalne uproszczenie i stabilizacja. Dziś w Warszawie rozmawiano na ten temat podczas II Kongres Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Rozwiązania sprzed prawie 30 lat

Oczekiwania co do poprawy sytuacji są olbrzymie i to zarówno po stronie samych pracodawców jak i osób niepełnosprawnych, podkreślano podczas Kongresu.

− Trzeba pamiętać, że obecny system jest archaiczny i bazuje na rozwiązaniach wprowadzanych w 1991 roku -mówi Jan Zając, prezes zarządu krajowego Polskiej Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy boją się pułapek związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych

Jak podkreśla, trzeba takich zmian, aby pracodawcy nie bali się zatrudniania osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

I nie chodzi tylko o lęk związany z niepełnosprawnością pracowników, ale przed przepisami czy obostrzeniami, które wpędzają pracodawców w pułapkę, mówi gość radiowej Jedynki.
 Osoba niepełnosprawna też jest pełna lęków
− Po drugiej stronie z kolei mamy osobę niepełnosprawną, która też się boi wejść na rynek pracy, dodaje Jan Zając.

Jak wylicza, osoba niepełnosprawna boi się konfrontacji w środowisku pracy, to zniechęca go do szukania pracy. W dodatku nie otrzymuje wsparcia ze strony systemu, a to odsuwa go od osób aktywnych zawodowo.

Rząd rozpoczął prace nad zmianami dotyczącymi ułatwienia zatrudnienia osób niepełnosprawnych

− Teraz jest szansa, że sytuacja się poprawi. Rząd bowiem pracuje nad zmianami w tym zakresie -mówi Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.
Zapowiada, że przygotowywana jest na jesień nowelizacja, która ma upraszczać i odbiurokratyzować oraz ułatwiać funkcjonowanie na rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Problemy na linii: pracodawcy - ZUS

Te uproszczenia mają dotyczyć m.in. komunikacji pomiędzy pracodawcami a zakładem ubezpieczeń społecznych.

Przypomina, że pracodawcy aby otrzymać dofinansowanie muszą mieć uregulowane wpłaty na ubezpieczenie społeczne, a często zły lub błędny zapis powoduje, że nie można skorzystać ze wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
 
Sami pracodawcy liczą na zmiany, ale podchodzą do zapewnień ostrożnie. Czekają na konkretne zapisy, bo jak mówią, diabeł tkwi w szczegółach.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej