Sukcesja w firmach rodzinnych - wyzwanie, ale i szansa
Sukcesja w firmach rodzinnych pozostaje dużym wyzwaniem. Widać to po statystykach - przybywa przedsiębiorców, którzy zwracają się o pomoc związaną z tym tematem do Instytutu Biznesu Rodzinnego.
2017-12-15, 17:19
Posłuchaj
Prezes Instytutu, doktor Adrianna Lewandowska mówiła w radiowej Jedynce, że zagadnienie sukcesji nie jest już tylko szeroko omawiane, ale sukcesja w rodzinnych firmach coraz częściej staje się faktem.
- Mamy coraz więcej firm, które zgłaszając się, wyrażają chęć przeprowadzenia tego procesu. A jest to proces, w którym trzeba uwzględnić przekazywanie wiedzy o rynku, klientach i pracowników, potem dopiero przekazywanie władzy i własności. A wszystko to musi być oparte na wspólnych wartościach. Czyli te "4W" rzeczywiście trzeba przejść - mówiła.
Nic na siłę
Doktor Adrianna Lewandowska mówiła, że w przypadku sukcesji ważne jest ustalenie, czy nasz potencjalny sukcesor, a więc na przykład syn czy córka, faktycznie chce tę firmę przejąć. W Instytucie Biznesu Rodzinnego dopiero wówczas, gdy zapadnie wiążąca decyzja w tej sprawie, zaczynają się rozmowy z członkami rodziny na temat sukcesji. Adrianna Lewandowska podkreśliła, że z punktu widzenia Instytutu ważne są dwa cele związane z sukcesją: by firma i jej model biznesowy przetrwały czas zmian oraz by została zachowania "harmonia rodzinna".
Sukcesja nie taka łatwa
Być może od przyszłego roku sukcesja w firmach rodzinnych będzie łatwiejsza. Nowe przepisy mają uprościć sukcesję firm rodzinnych po śmierci właściciel. Trzeba jednak pamiętać, że sukcesja to nie jest łatwy proces. Jak wskazują dane światowe - tylko 30 procent sukcesji kończy się powodzeniem.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarka, Jedynka, Justyna Golonko, md
Polecane
REKLAMA