VAT na żywność i ceny energii kluczowe dla przyszłej inflacji. Komentarz do decyzji RPP

Roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest niepewnością, w tym z przywróceniem wyższej stawki VAT na żywność czy podniesieniem cen energii - podała RPP.

2024-02-08, 09:33

VAT na żywność i ceny energii kluczowe dla przyszłej inflacji. Komentarz do decyzji RPP
RPP: w pierwszym kw. 2024 r. roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie.Foto: Shutterstock/ monticello

W środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wskazano, że w I kw. 2024 r. roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy.

"W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć" - zaznaczono.

Dodano, że jednocześnie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce będzie oddziaływać podwyższona dynamika nominalnych wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.

Stopy bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych NBP. Główna stopa, referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc.

REKLAMA

"Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" - podano w komunikacie.

Dodano, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Stopa referencyjna NBP. Źródło: PAP Stopa referencyjna NBP. Źródło: PAP

Jak podano w komunikacie, w ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji.

W komunikacie podano, że roczny wskaźnik inflacji CPI w grudniu 2023 r. obniżył się do 6,2 proc. (z 6,6 proc. w listopadzie 2023 r.). Do spadku inflacji w ujęciu rok do roku przyczyniło się przede wszystkim obniżenie rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych, a także inflacji bazowej.

REKLAMA

Podstawowym miernikiem inflacji jest wskaźnik CPI, określający wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli najczęściej kupowanych przez gospodarstwa domowe w kraju (wyrażony stopą inflacji, czyli zmianą procentową w danym okresie, np. rok do roku, miesiąc do miesiąca) Indeks cen konsumentów (CPI) jest jednym z ważniejszych wskaźników makroekonomicznych. CPI mierzy różnicę w cenie koszyka dóbr i usług. Jest to wskaźnik, który mierzy koszt życia bazując na zmianach cen, dlatego też często mówi się o nim jako o indeksie kosztu życia.

Ceny energii

"W przeciwnym kierunku oddziaływał natomiast wzrost rocznej dynamiki cen energii. W grudniu 2023 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie istotnie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską dynamiką aktywności gospodarczej oddziałuje to w kierunku spadku inflacji. Rada ocenia, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - dodano.

Przypomniano, że w Polsce, zgodnie z wstępnym szacunkiem GUS, w 2023 r. dynamika PKB wyniosła 0,2 proc., co według RPP wskazuje, że w czwartym kwartale 2023 r. roczne tempo wzrostu gospodarczego zwiększyło się, choć pozostało relatywnie niskie. Jednocześnie utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. było niższe niż na początku ubiegłego roku.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej