Wyścig Pokoju i Polskie Radio. Przez lata w maju w Polsce "rządzili" radiowcy i kolarze

2015-03-17, 11:33

Wyścig Pokoju i Polskie Radio. Przez lata w maju w Polsce "rządzili" radiowcy i kolarze
Warszawa 1973 rok. Ryszard Szurkowski rozmawia ze sprawozdawcą Polskiego Radia Bogdanem Tuszyńskim na Stadionie X-lecia . Foto: PAP/Tomasz Listopadzki

Historyczny "Wyścig Pokoju" - kolarska impreza nierozerwalnie związana z Polskim Radiem. Od pierwszej imprezy w 1948 roku wyścig gościł na antenie Programu Pierwszego. Komentatorzy radiowi zdając relacje z trasy porywali tysiące ludzi. Polacy czuli dumę narodową z sukcesów polskiej drużyny.

Posłuchaj

"Wyścig Pokoju" na antenie Polskiego Radia - (Kronika Sportowa/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>

Międzynarodowy Bieg Kolarski Warszawa-Praga-Warszawa – pod taką nazwą 1 maja 1948  odbyły się pierwsze zawody bloku sowieckiego. Były to właściwie dwa wyścigi, bowiem uczestnicy wystartowali jednocześnie z Pragi i Warszawy. Od 1950 roku oficjalna nazwa brzmiała już "Wyścig Pokoju”.

Kolarskie zmagania zawodników z demoludów i innych krajów zdobyły sobie od razu dużą i autentyczną popularność. Co roku tysiące ludzi w Polsce dopingowało kolarzy na trasie poszczególnych etapów i podczas ekscytujących finiszów, które zazwyczaj odbywały się na stadionach. W 1957 roku ponad 100 tysięcy kibiców na Stadionie Dziesięciolecia obserwowało finisz ostatniego etapu wyścigu, z Łodzi do Warszawy. Przed radiowymi odbiornikami kibiców było znacznie więcej. - Temu wyścigowi wszystko zawdzięczamy - mówił wybitny dziennikarz Bogdan Tuszyński.

Przez kilkadziesiąt lat, przez dwa tygodnie maja w Polsce rządzili kolarze. Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Stanisław Królak, Lech Piasecki i Piotr Wadecki wygrywali Wyścig Pokoju stając się narodowymi bohaterami.

Ostatni wyścig zorganizowano w 2006 roku.

<<< Wybitni sportowcy uhonorowani przez Polskie Radio >>>

Z okazji 90. lat Polskiego Radia dziennikarze sportowi radiowej Jedynki przygotowują cykl programów, w których można wysłuchać archiwalnych nagrań. Zapraszamy do słuchania Kroniki Sportowej, gdzie są one nadawane.

60 lat Kroniki Sportowej

ah, PolskieRadio.pl

Polecane

Wróć do strony głównej