90 lat Polskiego Radia. Nowe technologie - rewolucja w audycjach sportowych

Kronika Sportowa to nie tylko emocjonujące relacje dziennikarzy, ale też audycja, która zmieniała się dzięki Henryk Urbaś zaprasza na "podróż w czasie", podczas której przypomni, w jakich formach sport gościł na łamach Polskiego Radia.

2015-04-02, 21:37

90 lat Polskiego Radia. Nowe technologie - rewolucja w audycjach sportowych
Studio radiowej Jedynki. Foto: Marlena Borawska/PR

Posłuchaj

Henryk Urbaś rozmawia o nowych technologiach w radiowych audycjach sportowych z inżynierem Bogusławem Tworkiem (Jedynka/Kronika Sportowa)
+
Dodaj do playlisty

60 lat "Kroniki Sportowej". Słynna skrzyneczka inżyniera Tworka >>>

Inżynier Bogusław Tworek, wieloletni szef techniki i realizacji emisji w Polskim Radiu wspomina, że wprowadzanie nowinek technologicznych w audycjach sportowych rozpoczęło się tak naprawdę od kolarstwa - a dokładnie od Wyścig Pokoju. Chodziło o zdynamizowanie relacji, a więc nie o to, by dziennikarz zrelacjonował sam finisz, ale przebieg każdego etapu. W związku z tym wprowadzono m.in. helikopter i wóz transmisyjny, który jechał wraz z peletonem. - Chodziło też o to, żeby porozumieć się z dziennikarzem, żeby zadać mu pytanie na antenie. Dlatego stworzyliśmy wtedy z Mietkiem Drabikowskim urządzenie teraz dość prymitywne, ale działało - wyjaśnił inż Tworek.

Wielkich emocji dostarczało kibicom Studio S-13, które łączyło się ze stadionami, na których rozgrywane były mecze piłkarskiej ekstraklasy. Pomysłodawcą S-13 był Bogdan Tuszyński, który będąc na urlopie w Jugosławii usłyszał we włoskim radiu audycję Domenica Sport, a w niej relacje z kilku meczów włoskiej Serie A i przeniósł to na polski grunt.

Studio S-13 - radość, emocje i szybkość przekazu >>>

REKLAMA

- Pierwsze rozwiązanie było takie, że na jednej słuchawce dziennikarz miał jeden stadion - jeden dźwięk, a na drugim - drugi stadion. Niestety próba zaangażowania dziennikarzy, którzy mieliby więcej uszu spaliła na panewce, więc trzeba było wymyślić coś innego. Wtedy wymyśliłem odpowiedni układzik. Koledzy z techniki zmontowali pierwsze urządzenie, które roboczo nazwaliśmy - multipleks. Pierwsze takie urządzonko zmontowane u nas okazało się rewelacyjne - wspominał inżynier Bogusław Tworek.

Więcej w rozmowie Henryka Urbasia z inż. Bogusławem Tworkiem w Kronice Sportowej.

Kronika sportowa" to codzienna audycja nadawana na antenie radiowej Jedynki, podsumowująca wydarzenia sportowe.

REKLAMA

Audycja na antenie radiowej po raz pierwszy pojawiła się 30 listopada 1954. Pomysłodawcą "Kroniki sportowej" był Konrad Gruda, a tworzyli ją m.in. Bohdan Tomaszewski, Lesław Skinder, Bogdan Tuszyński, Bogdan Chruścicki, Henryk Urbaś, Dariusz Szpakowski, Włodzimierz Szaranowicz, Marek Rudziński, Tomasz Zimoch, Andrzej Janisz, Cezary Gurjew, Jarosław Idzi, Renata Susałko i Sylwia Urban.

<<< Wybitni sportowcy uhonorowani przez Polskie Radio >>>

Z okazji 90. lat Polskiego Radia dziennikarze sportowi radiowej Jedynki przygotowują cykl programów, w których można wysłuchać archiwalnych nagrań. Zapraszamy do słuchania Kroniki Sportowej, gdzie są one nadawane.

60 lat Kroniki Sportowej

REKLAMA

man, PolskieRadio.pl, PR1

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze