ME piłkarzy ręcznych: Polska - Chorwacja. Półfinał nie dla biało-czerwonych

2014-01-23, 08:00

Polak Bartosz Jurecki (P) w ataku podczas meczu grupy II mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych z Chorwacją, fot. PAP/Adam Warżawa. Foto: PAP/Adam Warżawa

Polska przegrała w Aarhus z Chorwacją 28:31 (15:14) w meczu mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Stawką spotkania był awans do półfinału. Biało-czerwoni w piątek zagrają o piąte miejsce z Islandią.

Polska - Chorwacja. Andrzej Janisz komentuje początek spotkania na mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych (PR1)
+

ME piłkarzy ręcznych: Polska - Szwecja. Biało-czerwoni zmiażdżyli Szwedów
Chorwaci, którzy w ostatnich dwóch latach trzykrotnie stawali na najniższym stopniu podium najważniejszych imprez - igrzysk olimpijskich, mistrzostw Europy i świata byli faworytami tego spotkania.
Polacy, którzy zaimponowali wszystkim w meczu z wicemistrzami olimpijskimi Szwedami, pokonując ich we wtorek 35:25, do awansu do półfinału potrzebowali zwycięstwa. Zwycięzca środowego meczu uzyskiwał także awans do mistrzostw świata.
Pierwszego gola meczu zdobył Bartłomiej Jaszka, a niedługo potem Sławomir Szmal obronił karnego, egzekwowanego przez jego kolegę klubowego z Vive Targów Kielce Ivana Cupica. W 4. minucie było 3:1 dla Polski.

Polak
Polak Michał Jurecki (L) w ataku podczas meczu grupy II mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych z Chorwacją, fot. PAP/Adam Warżawa

Biało-czerwoni, skupieni od pierwszego gwizdka, w 7. min. podwyższyli na 5:2. Chorwaci jednak szybko otrząsnęli się z naporu rywali, wzmocnili obronę i po trzech golach z rzędu wyrównali na 6:6 w 12. min. Później Patryk Kuchczyński nie wykorzystał karnego i w 16. min. rywale po raz pierwszy objęli prowadzenie 8:7.
W międzyczasie chorwacki bramkarz Mirko Alilovic popisał się kilkoma udanymi paradami, m.in. wygrał pojedynek sam na sam z Michałem Jureckim. W tym momencie na boisko za Szmala wszedł bohater pojedynku ze Szwedami Piotr Wyszomirski.
Polacy prowadzenie odzyskali w 22. min. - 11:10. Znów złapali rytm i na pięć minut przed przerwą wygrywali 14:11. Wtedy trener rywali poprosił o czas. To poskutkowało. Na przerwę Chorwaci schodzili przegrywając tylko 14:15.
Na początku drugiej połowy brązowi medaliści olimpijscy szybko wyrównali i objęli prowadzenie po dwóch rzutach lewoskrzydłowego Manuela Strleka i jednym Cupica. Potrzebowali na to niecałych dwóch minut.
Widząc, że jego podopieczni nie mogą "wejść w mecz" trener Michael Biegler poprosił o czas. Wcześniej Kuchczyński po raz drugi nie wykorzystał karnego. W 37. min. przy stanie 15:19 z boiska na noszach został zniesiony Jakub Łucak. Chwilę później Michał Jurecki zdobył pierwszego gola po przerwie dla Polski.

Polak

Rywale umiejętnie pilnowali trzy-, czterobramkowego prowadzenia. Mieli ułatwione zadanie, bo biało-czerwonym zupełnie nie udawały się akcje w ataku, a kontry Chorwatów były zabójcze. W 43. min wygrywali już 23:18.
Wtedy Polacy spróbowali wariantu z dwoma obrotowymi. Przyniosło to tylko częściowy efekt. Straty się nie zmniejszały.
Kwadrans przed końcem biało-czerwoni wzięli się na poważnie do odrabiania strat. Szło im to ciężko, bo chorwacka obrona nie odpuszczała. Jednak po trzech golach z rzędu w 50. min było już tylko 22:24. Jednak dwa proste błędy nie pozwoliły na zdobycie kontaktowego gola.
Biało-czerwoni nie odpuszczali, ale Chorwaci utrzymywali trzybramkową różnicę. Kiedy do końca pozostało pięć minut sytuacja stała się beznadziejna. Rywale prowadzili 28:24.
Polacy ambitnie walczyli do końca, ale po słabszej w ich wykonaniu drugiej połowie przegrali i do półfinału awansowała ekipa z Bałkanów, która tym samym zapewniła sobie prawo gry o medale mistrzostw Europy i udział w przyszłorocznych MŚ w Katarze.
Polakom pozostał w piątek do rozegrania w Herning mecz o piąte miejsce.

Polska - Chorwacja 28:31 (15:14)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Bartłomiej Jaszka 4, Krzysztof Lijewski 5, Patryk Kuchczyński 3, Adam Wiśniewski 2, Bartosz Jurecki 4, Michał Jurecki 6, Piotr Grabarczyk, Mariusz Jurkiewicz, Kamil Syprzak 1, Jakub Łucak 1, Michał Kubisztal, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski 2.
Chorwacja: Venio Losert, Mirko Alilovic - Domagoj Duvnjak 6, Marko Kopljar 4, Igor Vori, Jakov Gojun, Zlatko Horvat 6, Drago Vukovic, Damir Bicanic 5, Denis Buntic, Josip Valcic, Manuel Strlek 6, Ivan Cupic 3, Zeljko Musa, Ivan Sliskovic 1.
Kary: Polska - 4 min., Chorwacja - 12 min.

Marcin Nowak, polskieradio.pl, PAP

RELACJA NA ŻYWO >>>

RELACJA NA ŻYWO:

POLSKA - CHORWACJA 28:31 (15:14)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Bartłomiej Jaszka, Krzysztof Lijewski, Patryk Kuchczyński, Michał Kubisztal, Adam Wiśniewski, Bartosz Jurecki, Michał Jurecki, Piotr Grabarczyk, Mariusz Jurkiewicz, Kamil Syprzak, Jakub Łucak, Przemysław Krajewski, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski.

Chorwacja: Losert, Alilović - Duvnjak, Kopljar, Vori, Gojun, Horvat, Vuković, Bicanić, Buntić, Valcić, Strlek, Cupić, Musa, Nincević, Slisković

28:31 KONIEC MECZU! Polacy zagrają jedynie w spotkaniu o piąte miejsce z Islandią. Chorwacja w półfinale mistrzostw Europy

26:30 Tu już niestety się nic nie zmieni. Polacy zrezygnowani

25:29 Niecałe cztery minuty do końca meczu - Chorwaci spokojnie przetrzymują piłkę i do tego jeszcze skutecznie rzucają z dystansu

25:28 Michał Jurecki po doskonałej akcji zdobywa kolejną bramkę

24:27 Siedem minut do końca meczu. Biało-czerwoni w trudnej sytuacji, ale wciąż mają szansę na awans do półfinału

23:25 Cały czas gonimy wynik

22:24 Niespodziewany rzut Jaszki i już mamy tylko dwie bramki straty!

21:24 Trwa oblężenie chorwackiej bramki, ale na razie bez efektów

21:24 Znów akcja Lijewskiego, który ściągnął na siebie obrońców i fenomenalnie odegrał do Kuchczyńskiego, a Patryk celnie trafia do siatki! Czas dla trenera Chorwatów

20:24 Kapitalny rzut z dystansu Krzysztofa Lijewskiego!

19:24 Wciąż przegrywamy, ale dwie minuty kary dla Chorwata

19:23 Krzysztof Lijewski wreszcie świetną akcją rozmontował defensywę rywali. Teraz trzeba zagrać dobrze w obronie!

18:23 Niestety Chorwaci powiększają przewagę

18:21 Znów Bartek Jurecki z rzutu karnego! Ledwo, ledwo, ale piłka wpadła do siatki Alilovicia

17:21 Niestety nasi rywale wciąż utrzymują dość pokaźną przewagę

17:20 Bartosz Jurecki trafia z rzutu karnego!

16:19 Wreszcie punkt dla Polaków!

15:19 Jakub Łucak znoszony na noszach. Polak chyba kończy swój udział w tym spotkaniu

Polak
Polak Jakub Łucak na noszach opuszcza boisko podczas meczu grupy II mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych z Chorwacją, fot. PAP/Adam Warżawa

15:19 Nawet w osłabieniu Chorwaci wciąż punktują

15:18 Drugi raz rzut karny niewykorzystany przez Kuchczyńskiego

15:18 Kapitalnie broni Sławomir Szmal, ale przy dobitce jest już bezradny. Polacy zagubieni w tej drugiej połowie.

15:17 Błyskawicznie tracimy przewagę w tym meczu. Biegler bierze czas dla reprezentacji Polski

15:15 Chorwaci na samym początku doprowadzają do wyrównania

15:14 Zaczynamy drugą połowę meczu. W pierwszej części gry po bardzo wyrównanej walce - Biało-czerwoni prowadzą 15:14!!!

Marcin Nowak, polskieradio.pl

RELACJA NA ŻYWO Z PIERWSZEJ POŁOWY >>>

POLSKA - CHORWACJA 15:14 - PO PIERWSZEJ POŁOWIE

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY!

15:14 Chorwaci zdobywają gola w osłabieniu. Pierwsza połowa niezwykle wyrównana

15:13 Lijewski świetnie trafia i wciąż kontrolujemy wynik!

14:13 Po przerwie- dwa gole Chorwatów. Robi się znów niebezpiecznie

14:11 Chrapkowski z doskonałą kontrą! Trener Chorwatów bierze czas! Znów kapitalny okres gry Biało-czerwonych

13:11 Tym razem Kuchczyński już wykorzystuje rzut karny!

12:11 W bramce już Piotr Wyszomirski, ale nie ma szans przy rzucie karnym dla Chorwatów

11:10 Świetna akcja ze skrzydła Patryka Kuchczyńskiego i znów wychodzimy na jedną bramkę przewagi

9:9 Bardzo wyrównane spotkanie w hali NRGi Arena. Polacy mają swoje szanse, ale świetnie broni Alilović

7:8 Niestety coraz lepiej grają Chorwaci. Z minuty na minutę coraz bardziej się rozkręcają i po raz pierwszy w tym meczu wygrywają z Polską

7:6 Jurecki znów wyprowadza Polaków na prowadzenie

6:6 Kuchczyński nie wykorzystuje rzutu karnego

6:6 Chorwaci po raz kolejny skutecznie w ataku. Kończy się kara Jurkiewicza - już gramy w komplecie

6:5 Polacy w osłabieniu - dwie minuty kary dla Jurkiewicza, co wykorzystują rywale.

6:4 Tym razem już skuteczny rzut karny ze strony Chorwatów

6:3 Trafia Lijewski i wciąż mamy przewagę trzech bramek!

Polacy
Polacy Krzysztof Lijewski (L) i Bartosz Jurecki (P) w akcji podczas meczu grupy II mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych z Chorwacją

5:2 Jurecki zdobywa kolejną bramkę. Na dodatek gramy w przewadze. Świetny początek Biało-czerwonych!

4:2 Wiśniewski drugi raz skutecznie dobija

3:2 Chorwaci szybko niwelują przewagę

3:1 Przejmujemy piłkę i kapitalną kontrę kończy Łucak

2:1 Sławomir Szmal broni rzut karny, ale w dalszym ciągu Chorwaci przy piłce

2:1 Wiśniewski dobija ze skrzydła!

1:1 Bardzo szybka odpowiedź Chorwatów

1:0 Pierwsza akcja Polaków i Jaszka zdobywa gola!

20.11 Mamy nadzieję, że zaopatrzyli się państwo w odpowiednie środki uspokajające - ten mecz zapowiada się na prawdziwy horror! Do tej pory Polakom nie szło w meczach z Chorwatami, ale po spotkaniu ze Szwecją - można spodziewać się równej walki

20.10 Zapraszamy na relację! Biało-czerwoni walczą o półfinał mistrzostw Europy! By awansować potrzebują dziś zwycięstwa z Chorwacją!

Na antenie radiowej Jedynki od 20.15 można wysłuchać relacji na żywo z meczu. Na stanowisku komentatorskim jest Andrzej Janisz.

ZAPOWIEDŹ meczu Polska - Chorwacja >>>

Zagrać jak ze Szwecją

Bilans spotkań z drużyną z Bałkanów jest dla biało-czerwonych wybitnie niekorzystny, ale po znakomitym meczu z Szwecją (35:25) notowania Polaków znacznie wzrosły.
Po wtorkowym spotkaniu trener biało-czerwonych Michael Biegler podkreślił, że jego zespół nareszcie zrealizował założenia taktyczne. Jeśli jego podopieczni zagrają równie dobrze dziś, mają duże szanse na awans.

Kubisztal zastąpił Bieleckiego

Szkoleniowiec reprezentacji Polski podjął też dość zaskakującą decyzję przed meczem z Chorwacją. Rozgrywający Górnika Zabrze Michał Kubisztal został zgłoszony do składu za Karola Bieleckiego.
- O tym, że gram, dowiedziałem się wczoraj, a o tym, że jest taka szansa wiedziałem już wcześniej. Często rozmawiałem z trenerem na ten temat. Mówił "spokojnie - przyjdzie twoja kolej" - powiedział 33-letni Kubisztal.
Jest to druga zmiana w polskim zespole w czasie mistrzostw. Polakom przysługuje jeszcze jedna i jak obiecuje sztab szkoleniowy, Bielecki prawie na pewno powróci jeszcze do składu w następnym meczu.

Mecz w Aarhus rozpocznie się o godz. 20.15. Wcześniej Rosja zagra Białorusią (15.45), a będąca już pewna miejsca w półfinale Francja ze Szwecją (18.00).

ME piłkarzy ręcznych: Polska - Szwecja. Gramy u siebie!

Polscy szczypiorniści "wrócili z dalekiej podróży" i zmiażdżyli Szwedów 35:25