Maciej Berbeka skończyłby dzisiaj 68 lat. Poświęcił życie górom, "jest w spokojnym miejscu"

2022-10-17, 05:35

Maciej Berbeka skończyłby dzisiaj 68 lat. Poświęcił życie górom, "jest w spokojnym miejscu"
Widok na Broad Peak Middle. Foto: Wikipedia/Svy123

68 lat temu w Zakopanem urodził się Maciej Berbeka, legenda polskiego himalaizmu. Zginął na stoku Broad Peak w Karakorum, w marcu 2013 roku.

Maciej Berbeka urodził się 17 października 1954 r. w Zakopanem.

Posłuchaj

Jacek Hugo Bader opowiada o swojej książce, która kroniką z wyprawy Jacka Berbeki i jego ekipy do Karakorum, w poszukiwaniu ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego (PR, 2014) 16:13
+
Dodaj do playlisty

 

Syn taternika, alpinisty, przewodnika i ratownika górskiego Krzysztofa Berbeki (1930-64) był absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz ASP w Krakowie.

Youtube.com

Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym trzy po raz pierwszy zimą. 6 marca 1988 r. podjął samotną próbę zdobycia Broad Peak, dokonując pierwszego zimowego wejścia na przedwierzchołek Rocky Summit (8028 m). 25 lat później, 5 marca wraz z Tomaszem Kowalskim, Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem stanął na szczycie. On oraz Kowalski nie zdołali jednak z niego zejść.

54-letni zakopiańczyk Jacek Berbeka, brat Macieja, zorganizował w 2014 roku prywatną ekspedycję, w której udział wzięli mieszkający w Tychach 37-letni Jacek Jawień, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR oraz 52-letni gdańszczanin Krzysztof Tarasewicz.

Celem było dotarcie do ciał tragicznie zmarłych alpinistów. W połowie lipca Berbeka i Jawień w trudnych warunkach pochowali Kowalskiego. Ciała Macieja Berbeki nie odnaleźli. - Maciek jest w niedostępnym i spokojnym miejscu - powiedział Jawień po powrocie.

kbc, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej