Srebrny medal Pawłowskiej na MŚ w kolarstwie torowym!

2014-02-27, 07:33

Katarzyna Pawłowska. Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Katarzyna Pawłowska zdobyła w kolumbijskim mieście Cali srebrny medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym w wyścigu scratch. W sprincie drużynowym biało-czerwoni zajęli siódme miejsce.

W poprzednich dwóch mistrzostwach świata - w Melbourne i w białoruskim Mińsku - Pawłowska odnosiła zwycięstwa w tej nieolimpijskiej konkurencji (wyścig na 10 km, 40 okrążeń toru). Tym razem przegrała jednak z Belgijką Kelly Druyts.

W Cali pochodząca z wielkopolskich Przygodzic zawodniczka wystartuje jeszcze w dwóch olimpijskich konkurencjach: w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie oraz w omnium (wielobój).

W eliminacjach sprintu drużynowego Polacy uzyskali czas poniżej 44 sekund (43,885), ale wystarczyło to do zajęcia siódmego miejsca. Biało-czerwoni jechali w składzie: Maciej Bielecki, Damian Zieliński i Krzysztof Maksel, który zastąpił Kamila Kuczyńskiego.

W tej konkurencji widoczne są zmiany w światowej hierarchii. Po raz pierwszy złoty medal zdobyli Nowozelandczycy, którzy w finale pokonali broniących tytułu Niemców. Wyścig był niezwykle zacięty, a po dwóch zmianach minimalnie prowadzili Niemcy. Brąz dla Francuzów. Mistrzowie olimpijscy z Pekinu i Londynu - Brytyjczycy dopiero na piątej pozycji.

Tytuł mistrzowski w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie obronili Australijczycy, pokonując w finale szybszych od nich w eliminacjach Duńczyków.

W ostatnim środowym finale - sprincie drużynowym kobiet - bezkonkurencyjne były Niemki, które w walce o złoto zdeklasowały ekipę Chin.

Zawody odbywają się na szybkim torze na wysokości ok. 1100 metrów n.p.m. Kolarze nie zbliżają się jednak do rekordów globu, które seryjnie padały w grudniu ubiegłego roku podczas Pucharu Świata na położonym jeszcze wyżej (ponad 2 tys. metrów n.p.m.) welodromie w meksykańskim Aguascalientes.

W mistrzostwach, po raz pierwszy w XXI wieku organizowanych w Ameryce Południowej, startuje 347 zawodników z 34 krajów.