Ekstraklasa: kolejne zwycięstwo Piasta. Gliwiczanie liderami tabeli

2018-08-04, 20:05

Obrońca Zagłębia - Jakub Tosik walczy z Joelem Valencią z Piasta . Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Piłkarze Piasta Gliwice pokonali na własnym stadionie Zagłębie Lubin 2:1 (1:1) w meczu 3. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Gliwiczanie, dzięki wygranej, objęli prowadzenie w ligowej tabeli.

Obrońca Piasta Marcin Pietrowski chwalił postawę całego zespołu. (IAR)
+

Obie drużyny miały na koncie komplet punktów po dwóch kolejkach. Stawką spotkania był więc fotel lidera tabeli. Już w drugiej minucie bramkę mogli strzelić goście. Z prawego skrzydła ładnie zacentrował Filip Starzyński, ale uderzenie głową Jakuba Tosika wylądowało nad poprzeczką.

Po okresie początkowej przewagi podopiecznych Mariusza Lewandowskiego, do głosu doszli gliwiczanie, którym jednak długo brakowało dogodnych okazji. W końcu Piast wyszedł jednak na prowadzenie. W 23. minucie Michal Papadopulos zgrał głową do Joela Valencii, a ten ładnym technicznym uderzeniem pokonał Dominika Hładuna. W międzyczasie nad stadionem w Gliwicach przeszła ulewa, na którą znacznie lepiej zareagowała drużyna Piasta.

Dziesięć minut po bramce Valencii goście byli jednak w stanie wyrównać. Po dośrodkowaniu Bartłomieja Pawłowskiego niepewnie zachował się Jakub Szmatuła. Golkiper Piasta nie wyszedł z bramki, co wykorzystał Patryk Tuszyński, który głową wyrównał stan rywalizacji. Do przerwy więcej goli już nie padło, chociaż bliżej szczęścia byli gospodarze. Hładun poradził sobie jednak ze strzałem Valencii.

Druga połowa meczu, który obserwował nowy selekcjoner reprezentacji Polski – Jerzy Brzęczek nie była już tak emocjonująca. Obie drużyny wyprowadzały ataki, ale nie były one specjalnie groźne. Piast miał optyczną przewagę i to gospodarze wyszli na prowadzenie.

W 83. minucie Valencia wycofał piłkę na szesnasty metr, gdzie czekał Tom Hateley. Anglik mocnym mierzonym uderzeniem nie dał szans Hładunowi. Po stracie gola Zagłębie ruszyło do ataków, ale nie potrafiło zdobyć wyrównującej bramki. Najlepszą okazję miał Pawłowski, jednak świetną paradą popisał się Szmatuła.

Gliwiczanie kapitalnie rozpoczęli sezon. Podopieczni Waldemara Fornalika mają na swoim koncie dziewięć punktów i prowadzą w tabeli. Dotychczasowy dorobek Zagłębie to dwie wygrane i jedna porażka.

Piast Gliwice - KGHM Zagłębie Lubin 2:1 (1:1).

Bramki: 1:0 Joel Valencia (23), 1:1 Patryk Tuszyński (33-głową), 2:1 Tom Hateley (83).

Żółta kartka - KGHM Zagłębie Lubin: Jakub Tosik, Daniel Dziwniel.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 4 144.

Piast Gliwice: Jakub Szmatuła - Marcin Pietrowski, Aleksandar Sedlar, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Mateusz Mak (69. Aleksander Jagiełło), Patryk Dziczek, Joel Valencia, Tomasz Jodłowiec, Jorge Felix (79. Tom Hateley) - Michal Papadopulos (63. Piotr Parzyszek).

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun - Alan Czerwiński, Maciej Dąbrowski, Lubomir Guldan, Daniel Dziwniel - Damjan Bohar (69. Jakub Mares), Adam Matuszczyk, Filip Starzyński (78. Bartosz Kopacz), Jakub Tosik (58. Mateusz Matras), Bartłomiej Pawłowski - Patryk Tuszyński.