Brazylia mistrzem świata w siatkówce

2010-10-10, 22:42

Brazylia siatkówka. Foto: fot. PAP

Brazylia po raz trzeci z rzędu wywalczyła tytuł mistrzów świata w siatkówce. W finale turnieju, rozgrywanego we Włoszech Canarinhos pokonali Kubańczyków 3:0.

Mistrz świata Ryszard Bosek pod wrażeniem gry Brazylii
+

Brazylijczycy wygrali decydujący mecz równie łatwo, jak przed czterema laty w Japonii z reprezentacją Polski. Właściwie w żadnym momencie meczu Kubańczycy nie stanowili dla nich większego zagrożenia.

Świetnym mecz Vissotto

Znakomicie zagrał Leandro Vissotto, po którego atakach zespół zdobył 16 punktów. O łatwym zwycięstwie przesądziła jednak dwukrotnie większa liczba błędów kończących się stratą punktów po stronie Kuby oraz słabszy blok.

W pierwszej partii Brazylijczycy bardzo szybko wyszli na kilkopunktowe prowadzenie. Przed pierwszą przerwą techniczną prowadzili 8:3, przed drugą - 16:10. Dopiero przy stanie 20:14 "Canarinhos" zaczęli popełniać błędy, a Kubańczycy - korzystać z niefrasobliwości rywali. Podopieczni Orlando Samuelsa zbliżyli się na dwa punkty (19:21), ale wyrównać już nie zdołali i przegrali 22:25.

Druga partia rozpoczęła się podobnie jak pierwsza - obrońcy tytułu wygrali pierwsze cztery piłki, a przed przerwami technicznymi ponownie prowadzili odpowiednio 8:3 i 16:10. Tym razem jednak Kubańczycy nie zdołali się przebudzić, a przepaść między dwoma zespołami była nie do zniwelowania. W efekcie Brazylia rozgromiła przeciwnika 25:14.

Wyrównana walka w trzecim secie

Trzeci set był już bardziej wyrównany od poprzednich. Walka "punkt za punkt" przyniosła wynik 8:7 dla Brazylii przed pierwszą przerwą. Później zarysowała się lekka przewaga "Canarinhos", którzy przed drugą przerwą prowadzili już 16:12. Siatkarze z Kuby zerwali się do jeszcze jednego ataku, i doprowadzili do stanu 18:20, a potem - 22:24, ale znów to wszystko, na co dziś było ich stać. Ostatnią odsłonę mistrzostw Brazylia wygrała 25:22.

Brazylia_-_Kuba
We Włoszech Brazylijczycy rozegrali łącznie dziewięć meczów, z których przegrali dwa - w pierwszej fazie grupowej z Kubą 2:3 oraz w drugiej fazie z Bułgarią 0:3. Oba nie miały jednak wpływu na awans do dalszych rund, a jedynie na dobór przeciwników w kolejnych spotkaniach.

W drugiej fazie "Canarinhos" łatwo pokonali Polskę 3:0. Brązowe medale wywalczyli dziś Serbowie, którzy pokonali 3:1 gospodarzy turnieju - Włochów.

Kolejne mistrzostwa świata za cztery lata - w 2014 roku w Polsce.

Murilo MVP turnieju

Brazylijczyk Murilo został uznany najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) mistrzostw świata siatkarzy we Włoszech. W niedzielnym finale Canarinhos pokonali w Rzymie Kubańczyków 3:0. Po brąz sięgnęli Serbowie.

Najlepszy zawodnik turnieju otrzymał czek na kwotę 30 tys. dolarów. Finansowe nagrody dostali także najlepsi gracze na swoich pozycjach - po 15 tys. dolarów, a najskuteczniejszy zawodnik, który zdobył najwięcej punktów - Hiszpan Iban Perez o 5 tys. dolarów więcej.

Po finałowym meczu powiedzieli:

Orlando Blackwood (trener reprezentacji Kuby): Zespół po wyczerpującym, pięciosetowym meczu półfinałowym z Serbią był bardzo zmęczony. Nie zdołaliśmy sie odbudować. Rozegraliśmy w tym turnieju cztery spotkania pięciosetowe. To musiało się odbić. Mimo wszystko jestem bardzo szczęśliwy z występu moich graczy i mogę być z nich dumny. Przyjeżdżając do Włoch nawet nie myśleliśmy o finale.

Robertlandy Simon (kapitan reprezentacji Kuby): To najgorszy mecz jaki rozegraliśmy w tych mistrzostwach. Słabo zaprezentowaliśmy się też w fazie grupowej w spotkaniu z Serbią. Przeciwko Brazylijczykom byliśmy bezradni, nie mogliśmy nic zrobić. Próbowaliśmy coraz mocniej zagrywać, ale nawet to nie pomagało. Canarinhos zagrali bardzo dobrze. Srebrny medal wiele dla nas znaczy, bo wiemy, że w przyszłości jesteśmy w stanie wygrywać wszystko.

Bernardo Rezende (trener reprezentacji Brazylii): Kontrolę nad meczem przejęliśmy od pierwszych minut. Rozpoczęliśmy imponująco i we właściwym, szybkim rytmie. To niesamowita grupa siatkarzy, która chce się cały czas uczyć i ulepszać swoje umiejętności. Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim ciężkiej pracy.

Rodrigao (środkowy reprezentacji Brazylii): Jestem niesamowicie podekscytowany zdobyciem przez nas złotego medalu. Finał był znakomity w naszym wykonaniu. Ani przez chwilę nie pozwoliliśmy Kubie na przejęcie inicjatywy. To świetny wynik dla mnie, ale i dla całego kraju. W tej chwili cała nasza koncentracja będzie się skupiać na igrzyskach olimpijskich w Londynie - złoto na tej imprezie jest naszym głównym celem.