Fatalny start polskich narciarek

2010-11-21, 15:05

Justyna Kowalczyk. Foto: fot. PAP/EPA

Reprezentacja Norwegii I wygrała w niedzielę w Gaellivare bieg sztafetowy Pucharu Świata 4x5 km. Drugie miejsce zajęła Szwecja I, a trzecie Włochy I. Polki uplasowały się na siedemnastym miejscu.

Polki, szósta sztafeta mistrzostw świata 2009 w Libercu, biegły w składzie: Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice), Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne), Paulina Maciuszek oraz Martyna Galewicz (obie LKS Poroniec Poronin) i do triumfatorek straciły 3.20,8. Wyprzedziły tylko Szwecję IV i Kazachstan II. Zawodów nie ukończyły Włochy II, natomiast sztafeta Rosji II została zdyskwalifikowana.

Ton rywalizacji nadawały Norweżki i Szwedki. Za ich plecami toczyła się rywalizacja o pozostałe miejsce na podium. Zwycięsko wyszły z niej Włoszki. Sztafeta Norwegii I z triumfatorką sobotniego biegu na 10 km techniką dowolną Marit Bjoergen, mistrzynie olimpijskie z Vancouver, zdystansowały Szwecję I o 26,3 s oraz Włochy I o 55,6.
W zespole triumfatorek pobiegły trzy zawodniczki ze sztafety, która w ubiegłorocznych mistrzostw świata w Libercu zajęła czwarte miejsce; Bjoergen, Therese Johaug i Kristin Stoermer Steira. Czwarta, Marthe Kristofersen startowała wtedy w sztafecie Norwegii II, która zajęła siedemnaste miejsce.

Liderka polskiej sztafety Justyna Kowalczyk na pierwszej zmianie uzyskała najlepszy czas 13.01. Biegnąca za nią Norweżka Vibeke Skofterud straciła do Polki 16,5 s, a trzecia jej rodaczka Marthe Kristoffersen 21 s.

Potem Polki spadały w klasyfikacji. Marcisz, biegnąca także techniką klasyczną przyprowadziła sztafetę na ósmym miejscu. Pozostałe już "łyżwą" także uplasowały się na dalszych miejscach; Maciuszek spadła o trzy lokaty, a Galewicz o kolejne sześć.
Kolejna rywalizacja sztafet 4x5 km odbędzie się 19 grudnia w La Clusaz (Francja), a następna 6 lutego Rybińsku (Rosja).

Wyniki biegu 4x5 km w Gaellivare: