ME U18: Polacy wytrzymali greckie oblężenie

2011-07-22, 21:57

Mateusz Ponitka . Foto: fot. PZKosz

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Grecję 68:61. O wyniku spotkania zdecydowały ostatnie minuty.

Początek spotkania dość niespodziewanie należał do Greków, którzy już po dwóch minutach prowadzili 5:0. Biało-czerwoni poprawili jednak obronę, uspokoili grę i zaczęli odrabiać straty. Po trafieniach Piotra Niedźwieckiego i Mateusza Ponitki Polacy uzyskali trzypunktowe prowadzenie (10:7), które z czasem jeszcze się powiększyło.

W drugiej kwarcie gospodarze zagrali z dużo większą swobodą i kontrolowali przebieg meczu. Grekom udało się co prawda zmniejszyć straty do zaledwie dwóch punktów (20:22), ale popełnili szereg prostych błędów i biało-czerwoni ponownie odskoczyli, a na przerwę schodzili prowadząc 39:30.

Po przerwie w grę Polaków wkradł się chaos, zawodnicy grali bardzo niedokładnie i pudłowali nawet z dogodnych pozycji. Na dwie minuty przed końcem tej części gry rywalom udało się doprowadzić do remisu (50:50), a po trafieniu Gainnoulisa Larentzakisa zza linii 6,25 m objęli prowadzenie.

Chwila oddechu wprowadziła jednak porządek w szeregach Polaków, którzy w ostatnich 10. minutach grali coraz skuteczniej w ataku i bardzo dobrze w defensywie. Ostatecznie zwyciężyli 68:61 i w sobotę o pierwsze miejsce w grupie A zagrają z Chorwacją.

Polska - Grecja 68:61 (19:15, 20:15, 13:23, 16:8)

Polska - Mateusz Ponitka 17, Michał Michalak 14, Piotr Niedźwiedzki 12, Przemysław Karnowski 12, Tomasz Gielo 7, Grzegorz Grochowski 4, Filip Matczak 2, Jan Grzeliński 0.
Najwięcej punktów dla Grecji - Gainnoulis Larentzakis 17, Petros Melissaratos 12, Eleftherios Bochoridis 11.