LM: Borussię Dortmund czeka ciężki wyjazd

2012-10-02, 14:15

Piłkarze Borussii Dortmund . Foto: PAP/EPA/KEVIN KUREK

Po wygranej w Bundeslidze z Borussią Moenchengladbach 5:0, piłkarze Borussii Dortmund zagrają z Manchesterem City w 2. kolejce Ligi Mistrzów.

Najlepszy zespół niemieckiej ekstraklasy w dwóch poprzednich sezonach występy w LM zainaugurował od zwycięstwa nad Ajaksem Amsterdam 1:0. Na listę strzelców wpisał się Robert Lewandowski w 87. minucie. W minioną sobotę, z polskim napastnikiem na ławce rezerwowych, Borussia rozgromiła imienniczkę z Moenchengladbach (Jakub Błaszczykowski zdobył gola i miał dwie asysty, zagrał też Łukasz Piszczek), już do przerwy mając dwubramkową przewagę.
Jak się gra do końca i wygrywa, pokazali tym razem zawodnicy Manchesteru City, najbliżsi przeciwnicy ekipy z Dortmundu, oraz Barcelony. Zespół Roberto Manciniego pokonał Fulham 2:1 po trafieniu reprezentanta Bośni i Hercegowiny Edina Dżeko w 87. minucie.

FC Barcelona znów będzie miała problemy?

Z kolei Duma Katalonii wywiozła trzy punkty z Sewilli - 3:2, chociaż przegrywała 0:2, a do 89. minuty utrzymywał się wynik 1:2. W końcówce gry swoje drugie trafienie zanotował Cesc Fabregas, a o sukcesie przesądził David Villa.
Barcelona lubi trzymać swych kibiców w napięciu. Dwa tygodnie temu w Champions League też była w kłopotach, bowiem Spartak Moskwa prowadził 2:1. Wtedy sprawy w swe ręce wziął Lionel Messi i wicemistrzowie Hiszpanii triumfowali 3:2. W Primera Division podopieczni Tito Vilanovy wygrali już sześć spotkań z rzędu i wyrównali klubowy rekord.
We wtorek Barca zmierzy się z Benfiką Lizbona. - Hiszpanie są nie tylko faworytem grupy G, ale całych rozgrywek. Ale zdarzają się niespodzianki, w ubiegłym sezonie dwukrotnie zremisowaliśmy z Manchesterem United - powiedział szkoleniowiec portugalskiej drużyny Jorge Jesus.

Chelsea czeka "spacerek" w Danii?

Broniąca trofeum Chelsea Londyn zmierzy się FC Nordsjaelland. Siedzibą mistrza Danii jest ok. 20-tysięczne miasto Farum (ponad dwa razy mniej od pojemności Stamford Bridge, obiektu angielskiego klubu), ale w Champions League w roli gospodarza występować będzie na stadionie Parken w stolicy kraju (sprzedanych zostało już ok. 25 tys. biletów). Przed dwoma laty Chelsea okazała się tam lepsza od FC Kopenhaga.
Poza trójką graczy z Dortmundu, w LM jest jeszcze czterech polskich piłkarzy, w tym trzech bramkarzy. Jedynym zawodnikiem z pola jest obrońca Anderlechtu Bruksela Marcin Wasilewski. "Fiołki" po bezbramkowym remisie z Milanem, tym razem w gr. C zagrają z Malagą. W gr. B Arsenal Londyn (z powodu kłopotów zdrowotnych nie występują Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański) podejmuje Olympiakos Pireus, zaś w gr. G Celtic Glasgow (Łukasz Załuska) wyjeżdża na mecz ze Spartakiem Moskwa. W 2007 roku oba kluby rywalizowały w kwalifikacjach LM i dwa razy było 1:1; Celtic awansował dopiero po karnych.
Faza grupowa, składająca się z sześciu kolejek, zakończy się 5 grudnia. Po dwa najlepsze zespoły z każdej z ośmiu grup awansują do 1/8 finału, zaś drużyny z trzecich pozycji będą rywalizować w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Finał obecnej edycji LM zaplanowano na 25 maja 2013 roku na stadionie Wembley w Londynie.