Lechia Gdańsk przełamała klątwę

2012-11-17, 01:10

Radość piłkarzy Lechii Gdańsk . Foto: PAP/Adam Warżawa

Lechia Gdańsk bez problemu pokonała na swoim boisku Widzew Łódź 2:0 (1:0) w spotkaniu 12. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.

Mecz Lechii z Widzewem odbył się na nowej murawie, którą na PGE Arenie Gdańsk wymieniono przed środowym towarzyskim spotkaniem Polski z Urugwajem. W niczym nie pomogło to wyjątkowo przeciętnie grającym gościom, którzy przez 90 minut oddali zaledwie jeden celny strzał na bramkę rywali.

Traore odczarował stadion w Gdańsku

Łodzianie, którzy nie odnieśli zwycięstwa w trzech ostatnich meczach, przyjechali do Gdańska bez kontuzjowanego bramkarza Macieja Mielcarza oraz pauzującego za żółte kartki byłego zawodnika Lechii Marcina Kaczmarka. Z kolei w ekipie gospodarzy po pauzie w jednym spotkaniu spowodowanej kontuzją zagrał Abdou Traore. I to właśnie reprezentant Burkina Faso w największej mierze przyczynił się do triumfu swojego zespołu - zanotował bramkę i asystę.
Tym samym Lechia wygrała w tym sezonie swój trzeci mecz rozegrany w piątek - wcześniej pokonała 3:2 w Bielsku-Białej Podbeskidzie oraz 1:0 w Chorzowie Ruch. Jednocześnie była to dopiero druga wygrana gdańskiego zespołu na własnym stadionie.
Piłkarze Widzewa pozbawieni byli w tym spotkaniu wsparcia - do Gdańska miało przyjechać dwa tysiące sympatyków gości, jednak po meczu z Lechem Poznań wojewoda pomorski zamknął trybunę, na której zasiadają kibice gości. Problemy z dotarciem na PGE Arenę Gdańsk mieli także fani Lechii - awaria dotknęła bowiem kolejkę SKM, która z centrum miasta dowozi widzów na stadion.
W 12. minucie groźnie, ale tuż obok słupka, uderzył z dystansu Mateusz Machaj, a w rewanżu w boczną siatkę trafił Alex Bruno. Bliscy szczęścia gospodarze byli także w 33. minucie, jednak po dośrodkowaniu z prawej strony Deleu i główce Piotra Brożka piłka odbiła się od poprzeczki i słupka bramki Widzewa.
Pięć minut później szczęście dopisało z kolei Lechii. W idealnej sytuacji znalazł się bowiem Mehdi Ben Dhifallah, ale będący sam przed golkiperem rywali Michałem Buchalikiem tunezyjski napastnik trafił w słupek.
Na pierwszy celny strzał trzeba było czekać w tym meczu aż do doliczonego czasu gry pierwszej połowy. I zakończył się on bramką dla gdańszczan. W niegroźnej sytuacji w narożniku pola karnego przy linii końcowej Alex Bruno zagrał piłkę ręką, a rzut karny zamienił na gola drugi w klasyfikacji najlepszych snajperów T-Mobile Ekstraklasy Traore.

Absolutna dominacja Lechii w drugiej połowie

To spotkanie pechowo zakończyło się natomiast dla Krzysztofa Bąka, który uderzony w twarz przez Ben Dhifallaha opuścił w 64. minucie boisko z podejrzeniem złamania nosa. Z kolei 180 sekund później do szatni udał się Adam Banasiak. Arbiter uznał, że pomocnik gości uderzył w twarz Deleu i od razu pokazał mu czerwoną kartkę. Można jednak odnieść wrażenie, że Robert Małek zbyt pochopnie aż tak surowo ukarał 23-zawodnika Widzewa.
Grająca w przewadze Lechia zdobyła w 74. minucie drugą bramkę. Po podaniu z lewej strony Traore Milosa Dragojevicia sprytnym uderzeniem pokonał Ricardinho. Był to jednocześnie drugi celny strzał w tym meczu.
Pierwsze i jedyne takie uderzenie goście zaliczyli dopiero w 77. minucie - Buchalik nie miał jednak żadnych problemów z obroną słabego strzału po ziemi 17-letniego Mariusza Stępińskiego. Sześć minut później mogło już być 3:0 dla biało-zielonych. Po podaniu z lewej strony także 17-letniego Kacpra Łazaja Ricardinho sam podbił sobie piłkę, która po uderzeniu przez Brazylijczyka przewrotką trafiła w poprzeczkę.
Gospodarze nadal zdecydowanie przeważali. W 85. minucie od wyższej porażki uchronił łodzian Łukasz Broź, który wybił z linii bramkowej piłkę po uderzeniu Łukasza Surmy. Wcześniej świetnym podaniem do kapitana Lechii, który minął golkipera Widzewa, popisał się Traore.

Lechia Gdańsk - Widzew Łódź 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Abdou Traore (45+02-karny), 2:0 Ricardinho (74).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Ricardinho. Widzew Łódź: Hachem Abbes, Alex Bruno. Czerwona kartka - Widzew Łódź: Adam Banasiak (67-za uderzenie przecownika).
Sędzia: Robert Małek (Zabrze). Widzów 10 264.
Lechia Gdańsk: Michał Buchalik - Deleu, Krzysztof Bąk (64. Rafał Janicki), Jarosław Bieniuk, Piotr Brożek - Ricardinho, Łukasz Surma, Marcin Pietrowski, Mateusz Machaj (81. Christopher Oualembo), Piotr Wiśniewski (72. Kacper Łazaj) - Abdou Traore.
Widzew Łódź: Milos Dragojevic - Łukasz Broź, Thomas Phibel, Hachem Abbes, Jakub Bartkowski - Adam Banasiak, Radosław Bartoszewicz, Princewill Okachi, Alex Bruno (60. Mariusz Stępiński), Jakub Kowalski (81. Krystian Nowak) - Mehdi Ben Dhifallah (73. Aleksander Lebiediew).

Wyniki meczów 12. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

Lechia Gdańsk - Widzew Łódź             2:0 (1:0)
KGHM Zagłębie Lubin - PGE GKS Bełchatów 1:0 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki

2012-11-17:
Piast Gliwice - Podbeskidzie Bielsko-Biała (13.30)
Jagiellonia Białystok - Korona Kielce (15.45)
Polonia Warszawa - Górnik Zabrze (18.00)
2012-11-18:
Lech Poznań - Legia Warszawa (14.30)
Wisła Kraków - Śląsk Wrocław (17.00)
2012-11-19:
Pogoń Szczecin - Ruch Chorzów (18.30)

Tabela
(mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów            12 1 1 10  6-21     4 -15

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;