Bundesliga: Nieudany debiut Polanskiego

2013-01-26, 20:16

Eintracht Frankfurt - TSG 1899 Hoffenheim. Foto: PAP/EPA/BORIS ROESSLER

Piłkarz reprezentacji Polski Eugen Polanski zadebiutował w sobotę w barwach Hoffenheim, do którego trafił dzień wcześniej z FSV Mainz.

Reprezentant Polski wystąpił w przegranym przez jego zespół 1:2 meczu z Eintrachtem Frankfurt w 19. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Niemiec.
Niespełna 27-letni polski pomocnik, który związał się z Hoffenheim do 2015 roku, rozegrał całe spotkanie. Jego zespół zdołał strzelić tylko jedną bramkę - po uderzeniu Kevina Vollana w 65. minucie. Grający przed własną publicznością Eintracht uzyskał dwie, po jednej w każdej połowie. W pierwszej trafił Martin Lanig, a w drugiej, dwie minuty po golu dla gości - Stefan Aigner.
Był to dziewiąty z rzędu ligowy mecz bez wygranej zespołu Hoffenheim, który spadł na przedostatnie miejsce w tabeli. Po raz ostatni zwyciężył on 3 listopada w spotkaniu z Schalke 04 Gelsenkirchen (3:2). Od tamtej pory siedem razy przegrywał i dwukrotnie remisował.

Sobiech tylko grzał ławę

W innym sobotnim meczu Hannover 96 Artura Sobiecha, mimo gry w osłabieniu od 34. minuty, po czerwonej kartce dla belgijskiego obrońcy Sebastiena Pocognoli, wygrał u siebie z VfL Wolfsburg 2:1. To jego pierwsza wygrana w lidze w ostatnich trzech meczach. Zespół z Hanoweru plasuje się obecnie na dziewiątym miejscu w tabeli.
Sobiech oglądał mecz z ławki rezerwowych. W składzie ekipy z Wolfsburga zabrakło natomiast Mateusza Klicha.
Porażkę poniósł zamykający tabelę Greuther Fuerth Sebastiana Tyrały. Zespół Polaka przegrał na własnym boisku z byłym klubem Polanskiego - FSV Mainz 0:3. Dwa gole zdobył Węgier Adam Szalai, a jedna dołożył Yunus Malli.
Był to 17. z rzędu mecz ekipy z Fuerth bez zwycięstwa w lidze. Po raz ostatni beniaminek wygrał 31 sierpnia ub. roku. Pokonał wtedy na wyjeździe sobotniego rywala - FSV Mainz 1:0. Od tamtej pory sześć razy remisował, a jedenaście razy przegrywał.

Kapitalny mecz polskiego trio z Dortmundu

W piątek z bardzo dobrej strony pokazali się Polacy z Borussii Dortmund. Jakub Błaszczykowski zdobył dwa gole, a Robert Lewandowski jednego w wygranym 3:0 meczu z FC Nuernberg.
Pierwszy z nich zaliczył oba trafienia w ciągu zaledwie trzech minut. Najpierw wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na innym reprezentancie Polski - Łukaszu Piszczku, a w 21. minucie podwyższył na 2:0 po asyście Mario Goetzego. Zdobył już osiem bramek w obecnym sezonie Bundesligi. O cztery więcej ma Lewandowski, który zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji strzelców. W piątek ustalił wynik meczu w 88. minucie, po zagraniu Marco Reusa.
On i Piszczek rozegrali całe spotkanie, natomiast Błaszczykowski opuścił boisko w 76. minucie.
Dzięki zwycięstwu mistrz Niemiec awansował na drugie miejsce w tabeli (strata dziewięciu punktów do Bayernu Monachium). Może je jednak stracić, jeśli dotychczasowy wicelider Bayer Leverkusen, który, podobnie jak drużyna Juergena Kloppa, ma 36 punktów, nie przegra w 19. kolejce z Freiburgiem na wyjeździe.