Wimbledon: Janowicz pierwszym Polakiem w półfinale Wielkiego Szlema!

2013-07-03, 20:30

Jerzy Janowicz po raz pierwszy wystąpi w wielkoszlemowym półfinale. Janowicz wygrał na na trawie w Wimbledonie z innym Polakiem - Łukaszem Kubotem 7:5, 6:4, 6:4.Foto: PAP/EPA/TOM HEVEZI

Rozstawiony z numerem 24. Jerzy Janowicz wygrał z Łukaszem Kubotem walkę o miejsce w półfinale turnieju na trawiastych kortach w Wimbledonie (pula 22,56 mln funtów).

Marcin Nowak (polskieradio.pl) i Filip Jastrzębski (PR24) komentują awans Jerzego Janowicza do półfinału Wimbledonu 2013 (PR24)
+

Specjalny serwis Polskiego Radia - Wimbledon 2013

Jerzy Janowicz po wygranej 7:5, 6:4, 6:4 jest pierwszym Polakiem w czołowej czwórce w Wielkim Szlemie.

Pierwszy w historii Wielkiego Szlema "polski ćwierćfinał" rozpoczął się kilka minut przed godziną 16 na Korcie Numer 1, drugim co do wielkości obiekcie przy Church Road. W "player's box" Janowicza pojawiła się, po raz pierwszy w trakcie 127. edycji Wimbledonu, tenisistka Marta Domachowska, która przed miesiącem wspierała go też na trybunach w trakcie Roland Garros, gdzie nie przyniosła mu szczęścia w trzeciej rundzie.
Obok niej wspierał "Jerzyka" fiński trener Kim Tiilikainen, od lat mieszkający w Polsce. Na drugim krańcu niewielkiego sektora trybun zasiadł czeski sztab Kubota, czyli Jan Stoces i Ivan Machytka oraz jego wieloletnia narzeczona Słowaczka Eva Slaninkova.
Na trybunach Kortu Numer 1, ale w miejscu mniej dostępnym dla operatorów kamer znalazła się także Agnieszka Radwańska w towarzystwie swojego trenera Tomasza Wiktorowskiego i fizjoterapeuty Krzysztofa Guzowskiego. W czwartek czwartą tenisistkę w rankingu WTA Tour czeka występ w półfinale przeciwko Niemce o polskich korzeniach Sabine Lisicki.

Mocny serwis kontra gra serwis-wolej

Od początku meczu, zgodnie z przewidywaniami, obaj zawodnicy skupiali się na utrzymywaniu swoich podań. Mierzący 203 cm Janowicz dwoił się i troił, żeby poprawić swój rekord tegorocznego turnieju z trzeciej rundy, gdy zaserwował piłkę z prędkością 140 mil na godzinę (około 224 km/godz.). W czwartym gemie to osiągnięcie wyrównał, ale później nie zdołał powtórzyć tego osiągnięcia, ani poprawić.
Natomiast Kubot konsekwentnie po udanych serwisach starał się chodzić do siatki, a często też szukał okazji do ataku, wypracowując te akcje w trakcie wymian z linii głównej. Taktyki nie zmieniał, nawet jeśli nadziewał się na skuteczne minięcia rywala, co lubiąca styl "serwis-wolej" londyńska publiczność chętnie nagradzała brawami.

Janowicz wkroczy do pierwszej "20" rankingu

Mimo porażki Kubot wyjedzie z Londynu zadowolony, bowiem zdobył tu 360 punktów, co pozwoli mu wrócić do czołowej setki rankingu ATP World Tour. Awansuje ze 130. miejsca na 62., a tym samym zapewnił sobie prawo startu bez kwalifikacji w kolejnym wielkoszlemowym turnieju US Open, który za siedem tygodni rozpocznie się w Nowym Jorku.
Natomiast Janowicz powiększył dorobek w Wimbledonie do 720 punktów i w najbliższym notowaniu będzie 17. na świecie (zyska pięć lokat). Ewentualny występ w finale to w sumie 1200 punktów i mógłby być wtedy numerem 12.

Teraz kolej na półfinał. Rywalem - Andy Murray

W piątkowym półfinale Janowicz zagra z ubiegłorocznym finalistą i mistrzem olimpijskim igrzysk w Londynie - Szkotem Andy Murrayem (nr 2.), którzy po trwającym trzy i pół godziny meczu 1/4 finału Murray pokonał Hiszpana Fernando Verdasco 4:6, 3:6, 6:1, 6:4, 7:5.

Wimbledon: Murray przeciwnikiem Janowicza w półfinale

Tymczasem rozstawiony z jedynką Serb Novak Djoković awansował do półfinału wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu, gdzie spotka się z Juanem Martinem del Potro z Argentyny (nr 8.). Djoković w ćwierćfinale pokonał turniejową "siódemkę" Czecha Tomasa Berdycha, a w drugim pojedynku tej fazy turnieju Del Potro pokonał Hiszpana Davida Ferrera (4).

Wimbledon: Djoković z Del Potro już w półfinale turnieju

TAK RELACJONOWALIŚMY NA ŻYWO:

Łukasz Kubot - Jerzy Janowicz (24) 5:7, 4:6, 4:6

Jerzy
Jerzy Janowicz

SET 3: Łukasz Kubot - Jerzy Janowicz (24) 4:6

W pomeczowym wywiadzie Janowicz nie był w stanie wykrztusić z siebie słowa. Widać, że targały nim niebywałe emocje. Wielkie wzruszenie Polaka zachwyciło komentatorów. Wielkie gratulacje dla Janowicza! Już nie możemy doczekać się półfinału z jego udziałem!

4:6 Gem do zera! Łzy Janowicza, 22-latek pada na kort. Wielkie zwycięstwo łodzianina - wchodzi do historii polskiego tenisa! W piątek zagra w półfinale Wielkiego Szlema!

4:5 No i mamy przełamanie! Kubot starał się, jak mógł, ale Janowicz już pewnie zmierza do półfinału Wimbledonu

4:4 Bez zmian w tym secie. Zarówno Kubot, jak i Janowicz pewnie wygrywają swoje podanie

3:2 Kubot - na razie obaj tenisiści pewnie wygrywają swoje serwisy

2:1 Kubot z niewielkimi problemami wygrywa także swoje podanie

1:1 Janowicz wydaje się znów nie do przełamania. Potężny serwis daje mu już 23 asa, na jedynie 7 Kubota

1:0 Mini-bitwa w pierwszym gemie, z której po grze na przewagi i break-poincie dla Janowicza - zwycięsko wychodzi jednak Kubot. 31-latek imponuje wolą walki!

Łukasz
Łukasz Kubot

SET 2: Łukasz Kubot - Jerzy Janowicz (24) 4:6

4:6 Janowicz po raz drugi z rzędu wygrywa swoje podanie do zera i pewnie zmierza do awansu do półfinału Wimbledonu!

Tymczasem sensacja na Korcie Centralnym! Fernando Verdasco prowadzi już 2:0 w setach (6:4, 6:3) z faworytem gospodarzy - Andy Murrayem (2)!!!

4:5 Piękna gra Łukasza Kubota i łatwo wygrany gem, ale czy zdoła przełamać Janowicza i wrócić do gry w drugim secie?

3:5 Na "sucho" wygrany gem przez Janowicza. Kubot nie miał nic do powiedzenia

3:4 W kluczowym momencie Kubotowi nie udała się akcja serwis-wolej i mamy przełamanie na korzyść Janowicza. Czy to już początek końca drugiego seta?

3:3 Przed kolejną szansą na przełamanie Kubot, ale Janowicza ponownie ratuje silny serw. 31-latek nie potrafi wykorzystać kluczowych piłek, ale widać też luki w grze jego młodszego kolegi. Zdaje się, że Janowicza powoli wykańcza... własny serwis. Potwornie silne uderzenia dają się we znaki 22-latkowi, który poprosił lekarzy o środki przeciwbólowe

3:2 Znów gra na przewagi, kilka kapitalnych akcji przy siatce Kubota, który utrzymuje własny serwis

2:2 Tym razem w olbrzymich tarapatach Janowicz, ale Kubot nie był w stanie wykorzystać dwóch break-pointów przy stanie 15-40

2:1 Kubot z problemami, ale wygrywa swoje podanie. Tymczasem sensacja na Korcie Centralnym - Fernando Verdasco wygrał pierwszego seta (6:4) z ubiegłorocznym finalistą Wimbledonu - Andy Murrayem!

1:1 Zaczyna się jak w pierwszym secie - dwa gładko wygrane podania

Jerzy

SET 1: Łukasz Kubot - Jerzy Janowicz (24) 5:7

5:7 Pierwszy set dla Jerzego Janowicza! Duża w tym zasługa bardzo solidnego serwisu. 10 asów 22-latka, na zaledwie 3 - Kubota. Set mimo 12 gemów trwał zaledwie 40 minut

5:6 I kapitalna odpowiedź Janowicza! Z Kubota chyba trochę uleciało powietrze. 22-latek wykorzystał to przełamując serwis starszego kolegi. Za chwilę będzie serwował na wygranie pierwszego seta

5:5 No i wreszcie kapitalny gem! Łukasz Kubot już miał piłkę setową, ale po długiej, emocjonującej wymianie Janowicz obronił się i po chwili wygrał gema

5:4 Bardzo szybko wygrany gem przez Kubota. Kolejny bez historii

4:4 Znów morderczy serwis daje gema Janowiczowi

4:3 Wreszcie jakieś wymiany na korcie, z których zwycięsko wychodzi Kubot. Lacostowski gem dla starszego Polaka

3:3 Zapowiada się strasznie nudny mecz. Janowicz już 6 asami. Na razie niewiele widowiskowych akcji - tylko punkty zdobywane piekielnie mocnym serwisem

3:2 Kubot pewnie wygrywa swój serwis. Na razie nie było nawet szansy na przełamanie podania, któregokolwiek z tenisistów

2:2 Serwis Janowicza ma swoje dobre i złe strony. Aż dwa podwójne błędy 22-latka, ale utrzymał swoje podanie

2:1 Solidna gra 31-letniego Kubota. Znów mocny serwis i bieg do siatki

1:1 Szybka odpowiedź Janowicza. Bardzo dobry serwis młodszego z Polaków. "Jerzyk" miażdży kolegę czterema asami!

1:0 Fantastyczny początek Kubota. Klasyczne akcje serwis-wolej dają mu zwycięstwo w pierwszym gemie tego ćwierćfinału