Puchar Narodów Europy: polscy rugbiści coraz bliżej elity

2013-10-13, 09:07

Polscy rugbyści w wygranym 30:10 meczu z Czechami w Pucharze Narodów Europy. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Polscy rugbiści wygrali w Warszawie z Czechami 30:10 (12:3) w swoim siódmym meczu dywizji 1B Pucharu Narodów Europy. Było to piąte zwycięstwo biało-czerwonych w tych rozgrywkach.

Trener polskich Rugbystów Marek Płonka po meczu z Czechami (IAR)
+

Zgodnie z zapowiedzią trenera biało-czerwonych Marka Płonki nie był to łatwy dla jego podopiecznych pojedynek, choć Czesi przegrali wszystkie swoje dotychczasowe spotkania. W ubiegłorocznym wyjazdowym meczu z tymi rywalami Polacy wygrali 29:3.
Gra, zwłaszcza w pierwszej połowie, była ostra, a zawodnicy nie rezygnowali z prowokacji. Za brutalne zagranie czerwoną kartkę w 33. minucie zobaczył Karol Perzak i od tego momentu gospodarze grali w osłabieniu.
Mimo wszystko Polacy zarówno w pierwszej, jak i w drugiej części spotkania byli stroną przeważającą. Dopingowani przez ponad cztery i pół tysiąca zgromadzonych na stadionie Polonii widzów zawodnicy początkowo zdobywali punkty jedynie po rzutach karnych. Siedem minut przed przerwą cieszyli się z przyłożenia Piotra Jurkowskiego, ale sędziowie anulowali je, wychwytując wcześniejsze przewinienie Perzaka.
Gra zmniejszonym składem podziałała mobilizująco na ekipę gospodarzy. Czołową postacią w zespole Płonki był Dawid Banaszek. 26-letni zawodnik Arki Gdynia co prawda trzykrotnie nie wykorzystał rzutów karnych, ale zrehabilitował się m.in. efektownym 40-metrowym podaniem do Michała Krużyckiego, po którym ten uzyskał przyłożenie. Po chwili Banaszek zanotował podwyższenie.
W sobotnim spotkaniu z Czechami - tak jak podczas wrześniowego pojedynku ze Szwedami - był najlepiej punktującym zawodnikiem w polskiej drużynie. Tym razem zdobył 17 pkt.
Stadion przy ul. Konwiktorskiej po raz kolejny okazał się szczęśliwy dla biało-czerwonych. Miesiąc temu wygrali tu ze Szwedami 30:9.
Dzięki sobotniemu zwycięstwu Polacy awansowali na pierwsze miejsce w tabeli dywizji 1B. Nad drugimi Niemcami mają punkt przewagi, ale też rozegrali do nich dwa spotkania więcej.
Kolejny mecz w walce o awans do elity (1A) zespół prowadzony przez trenera Płonkę rozegra 9 listopada w Berlinie z Niemcami.

Polska - Czechy 30:10

Punkty: Polska - Dawid Banaszek 17, Szymon Sirocki 5, Michał Krużycki 5, Tomasz Gasik 3; Czechy - Petr Cizek 5, Robert Voves 5.
Polska: Craig Buchaczewski, Rafał Kwiatkowski (60. Adrian Chruściel), Sławomir Kaszuba (42. Rafał Witoszyński), Michał Krużycki, Karol Perzak, Marek Płonka jr (58. Stanisław Niedźwiecki), Mateusz Bartoszek, Paweł Dąbrowski (45. Cyprian Majcher), Łukasz Szostek (47. Rafał Janeczko), Dawid Banaszek, Tomasz Rokicki (58. Dawid Lorentowicz), Rafał Szrejber, Tomasz Gasik, Szymon Sirocki (45. Robert Pawelec), Piotr Jurkowski.
Czechy: Lukas Machacek (73. Zbynek Sroubek), Vojtech Mara, Tomas Heller (55. Jiri Buryanek), Radim Backa (73. Jiri Frank), Robert Voves, Karel Nespor, Aaron Radley, Josef Manak, Zbynek Schutz (47. Vakhtang Pailodze), Petr Cizek, Jan Kolar, Pavel Vokrouhlik (58. Martin Porizek), Jan Tieber, Michal Jirman, Martin Schneider.