Memoriał Kamili Skolimowskiej: nowe konkurencje i plejada gwiazd w 6. edycji

Skok wzwyż i o tyczce mężczyzn - to dwie nowe konkurencje lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej, który 13 września po raz drugi w historii odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Bilety trafiły już do sprzedaży.

2015-02-18, 17:28

Memoriał Kamili Skolimowskiej: nowe konkurencje i plejada gwiazd w 6. edycji

Posłuchaj

Tomasz Majewski o lekkoatletycznym Memoriale Kamili Skolimowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Już teraz wiadomo, że na starcie staną medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy, m.in. kulomiot Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa), rzucający młotem Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek oraz dyskobol Piotr Małachowski.

- Staramy się o pozyskanie rekordzisty świata francuskiego tyczkarza Renauda Lavilleniego, a także najlepszych w tej chwili na świecie skoczków wzwyż Katarczyka Mutaza Essy Barshima i Ukraińca Bohdana Bondarenki - poinformował dyrektor sportowy imprezy Marcin Rosengarten.

Tańsze bilety

Po raz pierwszy mityng odbędzie się we wrześniu. W ten sposób organizatorzy chcą przyciągnąć na trybuny także młodzież szkolną. Obniżono także o połowę ceny biletów.

- Chcemy, by na trybunach zasiadło jeszcze więcej kibiców. Jednocześnie zależało nam na tym, by ceny nie były głównym czynnikiem, który decydował, że rezygnowano z udziału w tej imprezie. Dlatego teraz wejściówki będzie można nabyć już od 19 zł - dodał Rosengarten.

REKLAMA

"Lekkoatletyka rośnie w siłę"

Do przybycia na Stadion Narodowy zachęcał także dwukrotny mistrz olimpijski Majewski. - Nasza lekkoatletyka rośnie w siłę, a takie zawody bardzo dobrze się ogląda. Atmosfera jest wspaniała i padają znakomite wyniki, które przechodzą do historii - powiedział.

Marzeniem Wojciecha Szpila, prezesa Totalizatora Sportowego, jest, by na trybunach zasiadło ponad 50 tys. widzów.

- To mityng, który organizują przyjaciele zmarłej sześć lat temu Kamili Skolimowskiej. Nie organizacje, czy firmy prywatne. To robią właśnie ludzie, którzy ją znali i bardzo szanowali. Liczę na to, że ta impreza nadal będzie się tak dynamiczne i szybko rozwijać - wspomniał.

Kultywować pamięć Kamy

Pierwsza edycja imprezy odbyła się 2 maja 2009 roku na boisku warszawskiej Skry. Rozegrano wówczas konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn oraz zapowiedziano, że kolejne edycje zawodów nie są planowane. Dwa lata później powrócił do lekkoatletycznego kalendarza, ale na stadionie Orła, gdzie były kolejne trzy edycje.

REKLAMA

W zeszłym roku po raz pierwszy mityng rozegrano na Stadionie Narodowym. Na trybunach zasiadło 23 tys. widzów, a największą gwiazdą był rekordzista świata na 100 i 200 m, sześciokrotny mistrz olimpijski Jamajczyk Usain Bolt.

- Początki były trudne, ale w krótkim czasie impreza rozwinęła się do wielkiego widowiska. Cieszę się, że w ten sposób kultywuje się pamięć Kamy, która była niezwykle ciepłą, życzliwą radosną osobą. Teraz oprawa jest wyjątkowa i startują najlepsi zawodnicy świata - podkreśliła sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dorota Idzi.

Urodzona 4 listopada 1982 roku w Warszawie Kamila Skolimowska zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 roku podczas zgrupowania w Portugalii. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej. Prochy złożono w grobie przy Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Na tablicy nagrobnej została wypisana inskrypcja: "Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być".

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej