more_horiz
Sport

Grandmaster Flash najlepszym zespołem Europy w ultimate frisbee

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:02
Drużyna Grandmaster Flash z Warszawy została mistrzem Europy w ultimate frisbee. Tytuł wywalczyła w niedzielę na Polach Marsowych we Wrocławiu, zostając najlepszym zespołem w kategorii mixed.
Złota drużyna Grandmaster Flash - tuż po finale Klubowych Mistrzostw Europy 2015
Złota drużyna Grandmaster Flash - tuż po finale Klubowych Mistrzostw Europy 2015Foto: Agnieszka Skorupka

Na 46 zespołów, które we Wrocławiu od 2 do 4 października walczyły o tytuł Klubowego Mistrza Europy w ultimate frisbee, dwa były z Polski. I to właśnie mistrzom kraju, drużynie Grandmaster Flash, udało się sięgnąć po tytuł w kategorii mieszanej. W mistrzowskiej drużynie występowała Ewa Bańbuła-Dyda, na co dzień pracująca w portalu PolskieRadio.pl.

W ubiegłym roku zespół przegrał w swoim pierwszym w historii finale, tym razem jednak nie pozwolił odebrać sobie zwycięstwa w meczu z czeskim zespołem Yellow Block. Wynik 15:10 pokazał, że w najważniejszym meczu turnieju zwycięzca mógł być tylko jeden. 

Jesteśmy Klubowym Mistrzem Europy!! #SIŁA #RESPEKT

Posted by Grandmaster Flash on 4 października 2015

Ultimate polega na rywalizacji siedmioosobowych zespołów, które podając między zawodnikami dysk frisbee dążą do złapania go w strefie końcowej przeciwnika. Z dyskiem biegać nie wolno, po złapaniu należy się zatrzymać i podać do następnego zawodnika. Rzut w ziemię, na out lub przejęcie w powietrzu lecącego dysku to strata. Dysk przejmują wówczas przeciwnicy.

Tym, co czyni z niej dyscyplinę atrakcyjną do oglądania, jest widowiskowość i dynamika, akcje są prowadzone w dużym tempie i są popisem zręczności zawodników, jednocześnie zasady są łatwe do opanowania. Niezwykle ważne w rywalizacji są zasady fair play, których muszą przestrzegać zawodnicy - nawet na poziomie rywalizacji międzynarodowej w grze nie ma arbitrów, a sporne sytuacje są wyjaśniane między graczami.

Jakie cech musi mieć dobry zawodnik ultimate frisbee?

- Potrzeba przede wszystkim szybkości i skoczności, ale też mocnej psychiki drużynowej. Ten sport to nie starcie gwiazd, to drużynowa rozgrywka - Ewa Bańbuła-Dyda, pracująca na co dzień w portalu PolskieRadio.pl

Źródło: Paweł Kurek/PolskieRadio.pl

Drugą drużyną z Polski było Whatever, startujące w kategorii kobiecej. Dziewczyny jako pierwszy polski zespół w tej kategorii awansowały do turnieju finałowego i zajęły mocne 8 miejsce.

ps

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem