K2 dla Polaków: Jarosław Botor już w kraju. Wyrazy uznania i wdzięczność ze strony francuskiego ambasadora

Jeden z uczestników akcji ratunkowej na Nanga Parbat i wyprawy na K2 Jarosław Botor powrócił do Polski. Na lotnisku Chopina w Warszawie zostawił powitany między innymi przez ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Lévy, który podziękował alpiniście za uratowanie francuski Elizabeth Revol.

2018-02-03, 18:35

K2 dla Polaków: Jarosław Botor już w kraju. Wyrazy uznania i wdzięczność ze strony francuskiego ambasadora
Jarosław Botor na lodowcu pod K2. Foto: Jarosław Botor/Facebook/screen

Posłuchaj

Pierre Levy był pewien uznania dla akcji polskich himalaistów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jarosław Botor w rozmowie z IAR powiedział, że nie czuje się bohaterem i uważa, że każda osoba, która zajmuje się wspinaczką górską zrobiłaby to samo.

- Ludzie w górach nawzajem sobie pomagają, czy to jest w Beskidach na szlaku, czy w górach wysokich. Na ile jest to możliwe,  ludzie dają sobie wsparcie, dlatego myślę, że ten wyczyn nie należy do żadnych kategorii bohaterstwa, a takiej zwykłej pomocy - mówił alpinista i ratownik górski, który podczas akcji transportował ciężki sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy, w tym butle do tlenoterapii.

Jarosław Botor dodał, że warunki na Nanga Parbat, gdzie utknęli Elisabeth Revol oraz Tomasz Mackiewicz, którego nie udało się uratować, były ekstremalnie trudne z powodu złej pogody. Adam Bielecki i Denis Urubko po brawurowej akcji ściągnęli Francuzkę w bezpieczniejsze miejsce, gdzie czekali właśnie Jarosław Botor z Piotrem Tomalą.

REKLAMA

- Dowiedzieliśmy się, że stan Tomka jest bardzo ciężki, przynajmniej jak ona się z nim rozstawała - wówczas było to już dwa dni temu. Nie można było też jej zostawić, dlatego chłopcy zdecydowali się na zejście. Zabezpieczaliśmy ich tym sprzętem. Śmigłowce przyleciały i nas podebrały, gdyby to zrobiły 2-3 godziny później, to nie dałyby rady nas podebrać, bo pogoda się załamała - relacjonował Jarosław Botor.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy mówił, że wyprawa na Nanga Parbat i akcja ratunkowa wzbudziły wiele emocji w obu krajach. Dodał też, że polska i francuska ambasada w Islamabadzie ściśle współpracowały ze sobą w tej sprawie.

- Sądzę, że sposób, w jaki niesiono pomoc Elizabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi świadczy o wielkiej solidarności, która charakteryzuje bohaterów alpinizmu oraz o ich kompetencjach. Witając pana Jarosława Botora na lotnisku Chopina chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność w imieniu rządu Francuskiego - wyjaśnił ambasador.

REKLAMA

Jarosław Botor przyjechał do Polski z powodów osobistych. Pozostali uczestnicy akcji ratunkowej na Nanga Parbat - Denis Urubko, Adam Bielecki i Piotr Tomala - wrócili do bazy pod K2 i kontynuują narodową zimową wyprawę na jedyny niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik.

pm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej