Sukces Simone Moro i Tamary Lunger. Zaliczyli "najzimniejszą wspinaczkę w historii na najzimniejszą górę na planecie"

Simone Moro i Tamara Lunger, jako pierwsi ludzie, stanęli zimą na szczycie góry Pobieda (3003 m n.p.m.). Szczyt znajduje się w azjatyckiej części Rosji, jednym z najzimniejszych obszarów Ziemi.

2018-02-12, 13:41

Sukces Simone Moro i Tamary Lunger. Zaliczyli "najzimniejszą wspinaczkę w historii na najzimniejszą górę na planecie"
Góry Czerskiego . Foto: screen/SimoneMoro/Facebook

Moro i Lunger weszli na Pobiedę 11 lutego o 15:37 czasu lokalnego. Jedną z trudności z jakimi mierzyli się wspinacze była temperatura, która w Górach Czerskiego (nazwa pochodzi od nazwiska polskiego geologa Jana Czerskiego) spada nawet do minus 46 stopni. 

Simone Moro od lat w środowisku wspinaczy znany jest z pomysłów na dobrą marketingowo promocję swoich przedsięwzięć. Wejście na Pobiedę reklamował jako "najzimniejszą wspinaczkę w historii na najzimniejszą górę na planecie".  


a

Simone i Tamara wyruszyli z Włoch 22 stycznia. Długo czekali na warunki, w których mogli rozpocząć wędrówkę na szczyt. Pobiedę zdobyli w 7 godzin, a akcja z bazy do bazy zajęła im 11 godzin.

"Padało cały dzień, ale była dobra widoczność, tyle, że było strasznie zimno" - poinformował Moro, który podziękował także miejscowym pasterzom reniferów za wsparcie".

REKLAMA

Simone Moro ma na swoim koncie już cztery pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki - Shisha Pangma (2005), Makalu (2009), Gasherbrum II (2011) i Nanga Parbat (2016) - teraz do CV dopisał jeszcze Pobiedę 3003 m n.p.m.

Pobiedę (nie Pik Pobiedy, bo to inny szczyt, Pik Pobiedy ma 7439 m n.p.m. i jest siedmiotysięcznikiem (najwyższym w paśmie Tienszan), jednym ze szczytów wymaganych do zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery. Nazwa tego szczytu po Polsku brzmi: Szczyt Zwycięstwa) zimą próbowano zdobyć wcześniej jedynie raz. Podjęli się tego w 2016 roku Austriacy Matthias Mayr i Matthias Haunholder.

Poznajmy zdobywców Pobiedy:

Tamara Lunger, rocznik 1986, urodziła się w Bolzano. Jej fascynacja górami była naturalna. Ojciec, Hansjörg Lunger, jest wspinaczem i skialpinistą. 
Jak mówi już w wieku 14 lat marzyła o wejściu na ośmiotysięcznik. Spełniła swoje marzenie bardzo szybko. W 2010 roku, w wieku 23 lat, weszła na Lhotse (z tlenem). W 2014 roku weszła już bez tlenu na K2. Stanęła na tym trudnym i wysokim ośmiotysięczniku jako druga Włoszka w historii. Tamara byłą także lekkoatletką, dwukrotnie była wicemistrzynią Włoch w rzucie dyskiem.

REKLAMA

Tamara nie dotarła na sam szczyt Nanga Parbat, zatrzymała się tuż przed nim.

Simone Moro, rocznik 1967, urodził się w Bergamo. Zdobył wykształcenie bibliotekarza, ale jego przeznaczeniem nie były biblioteczne zakamarki, lecz wysokie góry i wolność latania. Simone to rasowy sportowiec, pływak i trener pływania, wspinacz sportowy i trener włoskiej kadry wspinaczki sportowej, przewodnik górski, himalaista, oficer wojsk włoskich i wreszcie ratownik i pilot śmigłowcowy.

Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej