Afera dopingowa. Trener domaga się gigantycznego odszkodowania

2010-05-12, 12:45

Afera dopingowa. Trener domaga się gigantycznego odszkodowania

Trener słynnych amerykańskich lekkoatletów Trevor Graham domaga się od Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USDA) odszkodowania w wysokości 30 mln dolarów za zniesławienie

Pozew szkoleniowca Marion Jones, Tima Montgomery'ego i Justina Gatlina trafił do jednego z sądów w stanie Północna Karolina.

46-letni obecnie Graham ukarany został w lipcu 2008 roku przez USADA dożywotnim zakazem uprawiania zawodu trenera. Odsunięto go także od udziału w niektórych zawodach lekkoatletycznych. On sam nadal stanowczo zaprzecza, że kiedykolwiek podawał swoim podopiecznym środki dopingujące.

Sprinterka Marion Jones, którą opiekował się Graham zeznała przed sądem w październiku 2007 roku, że od października 2000 do lipca 2001 roku trener zaopatrywał ją w niewykrywalny wtedy środek dopingujący THG.

Graham uważa, że decyzja USADA naraziła go na ogromne straty materialne i moralne. "Zostałem ukarany, a USADA nie dała mi możliwości złożenia wyjaśnień" - powiedział.

Nazwisko Grahama pojawiło się w mediach, kiedy okazało się, że to on wysłał
anonimowo strzykawkę z nieznanym wtedy środkiem dopingowym, czym wywołał skandal, w który zamieszane było laboratorium BALCo, dostarczające sportowcom THG. W śledztwie wielokrotnie zaprzeczał jakoby to on miał zaopatrywać lekkoatletów w niedozwolone środki. Jednak przeciwne zeznania składali jego byli podopieczni.

Szkoleniowiec obok Marion Jones czuwał także nad przebiegiem kariery biegaczy Justina Gatlina i Tima Montgomery'ego. Jones, byłej mistrzyni świata i olimpijskiej na 100 i 200 metrów odebrano zdobyte medale. Amerykanka została zdyskwalifikowana na dwa lata po wykryciu afery z kanadyjskim laboratorium BALCO. We wrześniu 2007 roku ujawniono jej prywatną korespondencję, w której przyznawała się do stosowania dopingu w latach 1999-2001. Sportsmenka przyznała się także do składania fałszywych zeznań za co skazana została 11 stycznia 2008 roku na sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Justin Gatlin, zdobywca trzech medali olimpijskich w Atenach wpadł 22 kwietnia 2006 roku, a ponieważ był to drugi przypadek stosowania przez niego dopingu USADA wymierzyła mu karę ośmiu lat dyskwalifikacji, biorąc pod uwagę jego współpracę z agencją.

Dopingową przeszłość miał także trzeci z podopiecznych Trevora Gatlina, sprinter Tim Montgomery. Jemu także odebrano medale i rekord świata na 100 m - 9,78 ustanowiony w 2002 roku. Skazano go w maju 2008 roku za oszustwa czekowe i handel heroiną na osiem lat więzienia. Biegacz przyznał się do stosowania dopingu przed igrzyskami olimpijskimi w Sydney w 2000 roku.

man

Polecane

Wróć do strony głównej