Konkurencje olimpijskie: snowboard

2010-01-28, 17:25

Konkurencje olimpijskie: snowboard
. Foto: fot. VANOC/COVAN

Snowboard jest jedną z najmłodszych dyscyplin sportowych, która ma już jednak status sportu olimpijskiego. Po raz pierwszy zawodnicy rywalizowali o medale w igrzyskach w Nagano w 1998 roku.

Snowboard zrodził się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Za twórcę przystosowanej do jazdy po śniegu, a przypominającą nieco popularną deskorolkę, "deski" uważa się Amerykanina Shermana Poppena.

W 1965 roku Poppen, chcąc skonstruować dla córki bezpieczniejszy sprzęt do jazdy po śniegu, połączył ze sobą kilka par nart specjalnym sznurkiem - nazwał to "snurferem". Kilka lat później, nieco zmodyfikowane urządzenie opatentował inny Amerykanin Bob Webber. Nadał mu nazwę snowboard.

W krótkim czasie Amerykanie zaczęli masowo używać tego sprzętu do rekreacji, dlatego nie dziwił nikogo fakt, że w 1981 roku w USA odbyły się pierwsze oficjalne zawody sportowe. Rok później zorganizowano je ponownie, jednak tym razem były one już transmitowane przez telewizję.

Na przełomie lat 80. i 90. nastąpił prawdziwy "boom". W 1983 roku w USA odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, dwa lata później zorganizowano czempionat Europy w tej dyscyplinie. W roku 1987 po raz pierwszy zorganizowano zawody Pucharu Świata.

W 1990 roku powstała Międzynarodowa Federacja Snowboardu (ISF), zaś cztery lata później Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zaproponowała włączenie tego sportu do grona dyscyplin olimpijskich. Snowboard zadebiutował na igrzyskach w Nagano 12 lat temu.

Wówczas odbyły się dwie konkurencje: slalom gigant równoległy i halfpipe, w których rywalizowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Slalom jest bardzo widowiskowy, a fani mogą obserwować bezpośrednią walkę dwóch zawodników na stoku.

Z kolei halfpipe rozgrywany jest w lodowej rynnie o długości 110 m i wysokości ścian 3-4 m. Zadaniem zawodników jest przejechanie rynny, najeżdżając kolejno na przeciwległe ściany i wykonywanie powietrznych akrobacji. Występy są oceniane przez pięciu sędziów, którzy mogą przyznać noty w skali od 0,1 do 10 punktów.

Cztery lata temu zadebiutował snowcross. Jest to konkurencja, w której czworo zawodników rywalizuje jednocześnie na trasie zjazdowej z licznymi przeszkodami (ostre zakręty, muldy, skoki, nawroty o 360 stopni itp.).

Wszystkie zawody snowboardowe zostaną rozegrane w Vancouver w południowym odcinku Cypress Provincial Park.

Do najlepszych zawodników w tej dyscyplinie zalicza się przede wszystkim Amerykanów, Austriaków, Francuzów i Kanadyjczyków.

Największym sukcesem wśród polskich zawodników może się poszczycić Jagna Marczułajtis-Walczak, która w Salt Lake City zajęła czwarte miejsce w slalomie równoległym. W Vancouver nadzieje wiąże się z Pauliną Ligocką, brązową medalistką mistrzostw świata w halfpipe.

łk

Polecane

Wróć do strony głównej