Tenis stołowy: Leszek Kucharski, legendarny partner Grubby, zagra rakietką z... papierem ściernym

Leszek Kucharski to legenda polskiego tenisa stołowego, wieloletni partner deblowy nieżyjącego Andrzeja Grubby. 57-latek wciąż gra w ping-ponga i wystartuje w dość niezwykłych mistrzostwach Polski.

2016-11-24, 11:38

Tenis stołowy: Leszek Kucharski, legendarny partner Grubby, zagra rakietką z... papierem ściernym
Leszek Kucharski (L) i Andrzej Grubba. Foto: gedanopedia.pl

Dwukrotny olimpijczyk (1988 i 1992), medalista mistrzostw świata i Europy w tenisie stołowym Leszek Kucharski wystąpi w mistrzostwach Polski w ping pongu - gra rakietkami bez profesjonalnych okładzin - które odbędą się w sobotę i niedzielę w Solcu Kujawskim.

57-letni Kucharski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich tenisistów stołowych. Karierę sportową rozpoczął w zespole Startu Gdynia. Ośmiokrotnie wystąpił zarówno na seniorskich mistrzostwach Europy, jak i świata. Do jego największych sukcesów należą wicemistrzostwo świata w grze podwójnej (Dortmund 1989), srebro w grze pojedynczej (Praga 1986) oraz srebro w turnieju drużynowym (Moskwa 1984). Na indywidualnych mistrzostwach Polski seniorów zdobył łącznie 34 medale. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem oraz założył własną pingpongową akademię.

Powiązany Artykuł

Andrzej Grubba 1200 w.jpg
Sylwetka Andrzeja Grubby

W sobotę i niedzielę będzie można go obejrzeć w Solcu Kujawskim, gdzie zagra w mistrzostwach Polski w ping pongu. Dyscyplinę tę od tradycyjnego tenisa stołowego różni przede wszystkim rakietka. Ta, którą posługują się pingpongiści, wykonana jest z drewna, ma prosty uchwyt, a zamiast okładzin używanych w tenisie stołowym pokryta jest papierem ściernym o drobnej ziarnistości.

- W normalnej grze dzisiaj nie miałbym szans z tymi zawodnikami, ale w pojedynkach niebieską rakietą bardziej niż motoryka i wydolność liczy się czucie piłki. Jeszcze trochę potrenuję i mam nadzieję, że będę miał jakieś szanse - powiedział cytowany na stronie superligi tenisa stołowego Kucharski.

REKLAMA

Przeprowadzone analizy wykazały, że rotacja piłki zagranej „niebieską rakietką” stanowi zaledwie dwa procent rotacji występującej w tradycyjnym tenisie stołowym. To stawia przed zawodnikami inne wyzwania, a rozgrywki ping ponga są bardziej atrakcyjne dla widzów. Każdy mecz rozgrywany jest do dwóch zwycięskich setów. Partię wygrywa gracz, który pierwszy zdobędzie 15 punktów. Nie ma gry na przewagi, w przypadku stanu 14:14 zwycięzcą będzie ten zawodnik, który zdobędzie 15. punkt.

Zagrać może każdy

W mistrzostwach Polski, które w sobotę i niedzielę odbędą się w Solcu Kujawskim, udział może wziąć każdy. Nie ma żadnych ograniczeń formalnych, sportowych ani wiekowych. Jedynym warunkiem jest dokonanie do północy w czwartek zgłoszenia poprzez oficjalną stronę internetową mistrzostw. Organizatorzy spodziewają się około setki uczestników.

Pierwszego dnia rozegrane zostaną eliminacje do turnieju głównego. Każdy uczestnik kwalifikacji stoczy minimum cztery pojedynki. W wyniku eliminacji do niedzielnych rozgrywek awansuje 48 graczy. Oprócz nich prawo występu w turnieju głównym bez konieczności przejścia przez kwalifikacje mają zawodnicy, którzy na poprzednich mistrzostwach Polski w ping pongu zajęli miejsca 1-16. Pula nagród w rozgrywanych w Solcu Kujawskim mistrzostwach wynosi 5 tysięcy złotych. Mistrz i wicemistrz Polski otrzymają automatycznie prawo startu w mistrzostwach świata, które odbędą się 28 i 29 stycznia 2017 roku w Londynie.

kbc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej