Prof. Antoni Tajduś

Eksperci europejscy spotkają się dziś z polskimi parlamentarzystami i będą ich przekonywać, by Polska została koordynatorem projektu synergii węglowo-jądrowej.

2009-03-17, 08:44

Prof. Antoni Tajduś

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Eksperci europejscy spotkają się dziś z polskimi parlamentarzystami i będą ich przekonywać, by Polska została koordynatorem projektu synergii węglowo-jądrowej. Przedsięwzięcie, które ma kosztować trzy miliardy złotych, może przyczynić się do uniezależnienia się energetycznego naszego kraju.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie profesor Antoni Tajduś, który jest liderem projektu przekonywał, że jest to szansa dla Polski na skok cywilizacyjny w energetyce. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił, że wdrożenie synergii pozwoli znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla i uniknąć ogromnych kosztów związanych z wykupowaniem limitów emisji tego gazu.

Profesor Tajduś tłumaczył, że proces jest opłacalny w sytuacji, w której cena ropy na rynkach światowych przekracza 80 dolarów. Z tony węgla można wyprodukować około 600 kilogramów benzyny. Ekspert zaznaczył, że swój bilans energetyczny uzupełnia przez przetwarzanie węgla Republika Południowej Afryki.

Synergia węglowo-jądrowa to proces, w którym przy pomocy reaktora atomowego podgrzewa się węgiel do temperatury 900 stopni, co pozwala na wytworzenie benzyny syntetycznej i zredukowanie emisji CO2 w porównaniu z reakcją spalana węgla. W procesie tym do atmosfery nie przedostaje się dwutlenek węgla, gdyż w obiegu zamkniętym jest on wykorzystywany przez zakłady chemiczne.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej