Adam Fronczak

Adam Fronczak z Ministerstwa Zdrowia powiedział, że projekt ograniczenia działalności internetowych aptek wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do prawa unijnego.

2008-02-15, 08:22

Adam Fronczak

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Adam Fronczak z Ministerstwa Zdrowia powiedział, że projekt ograniczenia działalności internetowych aptek wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do prawa unijnego. Chodzi też o restrykcyjne przepisy transportu, których dostawcy aptek internetowych nie zawsze przestrzegają- dodał gość Sygnałów Dnia.

Ważnym aspektem analizowanym przy zmianach w działalności e-aptek jest też, zdaniem wiceministra, potrzeba ochrony danych pacjentów korzystających z aptek internetowych.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak zaznaczył, że od grudnia, od czasu rozpoczęcia rozmów z rezydentami, o 1000 miejsc zwiększono liczbę staży dla młodych lekarzy. Płace młodych medyków podniesiono o tyle, na ile pozwalał budżet resortu zdrowia, czyli o 40 procent , w stosunku do ich wcześniejszych pensji - dodał Fronczak. W stosunku do roku 2006, ta płaca stanowi blisko 100 procent średniej krajowej.

Młodzi lekarze to bardzo ważna grupa dla całego systemu opieki zdrowotnej - zaznaczył gość Sygnałów Dnia. Początkujący lekarze domagają się wynagrodzeń na poziomie obecnej średniej krajowej

REKLAMA

W kwestii podwyżek dla młodych medyków długo nic się nie działo - przyznał Fronczak. Zapewnił, że jego resort zaczyna regulować tę kwestię. To duży krok oznaczający poprawę sytuacji płacowej młodych lekarzy, jednak potrzebujemy czasu - dodał wiceminister.

Rezydenci zapowiadają wysłanie listu do prezydenta z prośbą o zawetowanie nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowelizacja ma gwarantować wynagrodzenia medykom w trakcie specjalizaji na poziomie 70 procent średniej krajowej.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak uważa, że ostatnie dwa tygodnie w służbie zdrowia upłynęły pod znakiem rzetelnych negocjacji między rządem i stroną społeczną. Wiceminister wyjaśnił, że omawiano kwestie wyznaczone przez minister Kopacz jako cele "Białego Szczytu". Podsekretarz stanu przypomniał, że dyskutowano o ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, o dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz analizowano projekt ustawy o specjalnych uprawnieniach pracowników ochrony zdrowia.

Fronczak podkreślił, że celem "Białego Szczytu" była idea szerokich konsultacji społecznych. "Każdy ma prawo wypowiedzić swoją opinię na etapie kształtowania prawa"- dodał gość Sygnałów Dnia. Trzy z ustaw będą niebawem procedowane w Sejmie, a wnioski wyłonione dzięki rozmowom z poszczególnymi grupami społecznymi, zostaną zaprotokołowane i przekazane parlamentarzystom - wyjaśnił Fronczak.

REKLAMA

Wiceminister dodał, że w konsultacjach nad ustawą o prawach pacjenta, pacjenci mają wiodąca rolę. Na wczorajszym spotkaniu Rzecznika Praw Obywatelskich z minister zdrowia zauważono jednak, że prawa pacjenta są czasem w placówkach opieki zdrowotnej pomijane - przyznał gośc programu pierwszego Polskiego Radia. Wiceminister dodał, że pacjenci, przychodząc do szpitala nie są do końca pewni, czy będą leczeni, czy też lekarze bedą strajkować.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej