Paweł Kowal

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowal uważa, że w kwestii współpracy energetycznej z Rosją potrzebny jest zdecydowany, wspólny front Unii Europejskiej.

2009-11-02, 08:51

Paweł Kowal

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kowal uważa, że w kwestii współpracy energetycznej z Rosją potrzebny jest zdecydowany, wspólny front Unii Europejskiej. W ocenie Pawła Kowala na styczniowym konflikcie gazowym między Moskwą a Kijowem najbardziej ucierpiała Polska. Jak tłumaczył w Radiowej Trójce, działania Rosji i Niemiec w sprawie budowy Gazociągu Północnego mają na celu wyeliminowanie Polski jako kraju tranzytowego.

Europoseł Kowal zaznaczył w "Salonie Politycznym Trójki", że w działaniach Warszawy wobec Moskwy widać brak zdecydowania, a to osłabia pozycję naszego kraju. Tymczasem - jak podkreślił - Rosja od lat bardzo konsekwentnie prowadzi zdecydowany kurs w sprawach energetycznych.

Polityk PiS przypomniał, że już prawie rok trwa tworzenie przepisów , które mają zapobiec sytuacji, w której Unia Europejska staje się zakładnikiem gazowym Rosji. Kowal przyznał, że jest to długo, jednak - jak tłumaczył - wdrożenie nowych rozwiązań w strukturach Wspólnoty zajmuje wiele czasu.

Premier Rosji Władimir Putin ostrzegł Unię Europejską, że dostawy gazu przez Ukrainę mogą zostać zakłócone z powodu sporu o płatności za paliwo między Moskwą i Kijowem.

REKLAMA

Szef rosyjskiego rządu zadzwonił w tej sprawie do Karla Reinfeldta, premiera przewodzącej w tym półroczu pracom Unii Szwecji. Putin miał powiedzieć, że "mogą pojawić się problemy z tranzytem rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy do odbiorców w Europie". Według Putina, z Kijowa napływają sygnały o możliwych problemach z opłatą za dostawy rosyjskiego gazu.

Paweł Kowal uważa, że Polska musi zredefiniować kształt naszej misji w Afganistanie. Jak zaznaczył, sprawny, długoterminowy plan obecności całego kontyngentu Sojuszu Północnoatlantyckiego to sprawa kluczowa dla międzynarodowego bezpieczeństwa.

W opinii gościa Salonu Politycznego Trójki obecność w Afganistanie to wspólny obowiązek państw członkowskich Paktu i nie może być mowy o wycofywaniu się w obecnej sytuacji. Jak zaznaczył, NATO musi stworzyć długoterminowy plan działań nie tylko wojskowych, ale przede wszystkim rozwoju cywilnego poprzez angażowanie się w przemiany społeczne.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że kwestia wyposażenia polskiej misji w Afganistanie powinna być jednym z głównych tematów rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego z przedstawicielami amerykańskiej dyplomacji. Minister spraw zagranicznych udał się z trzydniową wizytą do Stanów Zjednoczonych, w środę spotyka się z sekretarz stanu Hillary Clinton. Paweł Kowal dodał, że polska strona powinna występować w relacjach z Waszyngtonem jako pełnoprawny, choć mniejszy partner.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej