Waldemar Pawlak o umowie gazowej
Nowa umowa gazowa z Rosją nie przeszkodzi w budowie gazoportu.
2009-11-12, 07:59
Posłuchaj
Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że wkrótce zostanie podpisana nowa umowa gazowa z Rosją.
Wicepremier, który był gościem "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, nie zgodził sie z opinią prezydenta, że umowa przeszkodzi w budowie gazoportu.
We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała treść kontraktu. PGNiG uzgodnił z Gazpromem, że od przyszłego roku Polska zwiększy import rosyjskiego gazu o 40 procent i wydłuży kontrakt z rosyjskim koncernem do 2037 roku.
Gość "Sygnałów Dnia"zaznaczył, że zawarcie umowy z Rosją nie zwalnia naszego kraju z konieczności budowy gazoportu w Świnoujściu. Minister gospodarki zaznaczył, że Polska będzie potrzebować coraz więcej gazu. Według Pawlaka, bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno się opierać na pewności dostaw gazu do naszego kraju za rozsądną cenę.
REKLAMA
Polska nie musi podłączać się do Gazociągu Północnego
Waldemar Pawlak uważa, że w interesie energetycznym Polski leży jak najlepsza współpraca z krajami tranzytowymi, przez które transportuje się gaz ziemny do Europy Zachodniej.
Gość "Sygnałów Dnia" powiedział, że nasz kraj nie musi podłączać się do planowanego Gazociągu Północnego. Wystarczy dla nas gazu z innych źródeł, chociażby z istniejącego Gazociągu Jamalskiego. Minister gospodarki wyjaśnił, że Polska importuje 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, a przez Gazociąg Jamalski może płynąć ponad 30 miliardów metrów sześciennych surowca.
Pawlak uważa, że budowa Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku nie pójdzie tak szybko, jak planują inwestorzy. Już podczas prac przygotowawczych pojawiają się bowiem trudności. Zdaniem wicepremiera, w obecnych warunkach ta inwestycja nie jest uzasadniona z punktu widzenia gospodarczego i ma charakter polityczny.
REKLAMA
Gazociąg Północny ma przewodzić gaz z Rosji do Niemiec. W ubiegłym tygodniu rząd w Sztokholmie zgodził się na budowę jego odcinka po dnie Bałtyku na wodach terytorialnych Szwecji. Podobne pozwolenie wydały wcześniej władze Danii.
Posłuchaj całej rozmowy z Waldemarem Pawlakiem
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
Polecane
REKLAMA