Marek Borowski
Marek Borowski uważa, że rząd chce przerzucić na NBP odpowiedzialność za ewentualne podniesienie podatków.
2009-07-13, 09:14
Posłuchaj
Marek Borowski uważa, że rząd chce przerzucić na NBP odpowiedzialność za ewentualne podniesienie podatków. Minister w Kancelarii Premiera, Sławomir Nowak, nie wykluczał przeksięgowania zysków Banku, tak by trafił do budżetu państwa.
Były minister finansów, który był gościem Sygnałów Dnia, uważa, że ta wypowiedź była co najmniej niestosowana, a wręcz skandaliczna. Jego zdaniem, była to jedynie próba sił z bankiem centralnym. Według Marka Borowskiego, rząd - wbrew zapowiedziom - zamierza podnieść podatki i odpowiedzialność zrzucić między innymi na Narodowy Bank Polski. Według Borowskiego, tegoroczny zysk NBP będzie wynosił od 6 do 8 miliardów złotych, a nie kilkanaście miliardów - jak zapowiadał rząd.
Zdaniem Marka Borowskiego, są inne sposoby na załatanie dziury budżetowej, niż podwyższanie podatków. Marek Borowski wymienił gwarancje i poręczenia kredytowe, które rząd zapowiedział pół roku temu. Inne rozwiązania to ulgi inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Były minister finansów wskazał, że rząd wprowadził je tylko dla firm założonych w tym i ubiegłym roku. Warto też postawić na budownictwo - mówił Marek Borowski.
Marek Borowski uważa, że rząd powinien zachować abonament radiowo-telewizyjny, głównie jako środek finansowania radia. Prezydent spotka się dziś z przedstawicielami środowisk twórczych, w sprawie ustawy medialnej.
REKLAMA
Marek Borowski przypomniał, że dochody z abonamentu to około 500-600 milionów rocznie. Jego zdaniem, publiczne radio nie może funkcjonować bez tej formy płatności. Dlatego - jego zdaniem - abonament należy na razie zachować, a docelowo parlamentarzyści powinni pracować nad wzmocnieniem finansowania publicznych mediów.
Zdaniem Marka Borowskiego, obecna ustawa medialna nie gwarantuje finansowania mediów publicznych. Przyczyni się natomiast do upadku mediów regionalnych. Według Marka Borowskiego, przy niejasnej postawie SLD, lepsze byłoby skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem posła SdPl, następnym krokiem powinno być odrzucenie przez prezydenta sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i tym samym powołania nowego składu tego gremium.
Decyzję w sprawie ustawy medialnej Lech Kaczyński ma podjąć w najbliższy czwartek.
REKLAMA