Wojciech Olejniczak o UE
Zapisy traktatu lizbońskiego w niczym nie naruszą naszej suwerenności.
2009-11-10, 08:34
Posłuchaj
Wojciech Olejniczak uważa, że zapisy konstytucji nie są w sprzeczności z zapisami traktatu lizbońskiego. W ocenie gościa "Salonu Politycznego Trójki" nasza obecność w Unii Europejskiej jest korzystna dla kraju.
Europoseł z ramienia SLD wyliczył korzyści jakie płyną z naszego członkostwa we Wspólnocie. Między innymi wymienił liczne dopłaty i pomoc finansową płynącą dla naszego kraju z Brukseli. Dodatkowo można podkreślić takie szczegóły jak chociażby standardyzację wymagań co do produktów rolnych.
Olejniczak nie zgadza się z opiniami, że sama Unia i jej prawo jest zagrożeniem dla naszej suwerenności. W jego opinii zapisy traktatu lizbońskiego w niczym nie naruszą naszej suwerenności.
Polacy uważają, że przejmowanie przez Unię Europejską uprawnień władz Rzeczypospolitej Polskiej zagraża naszej niezależności. Z sondażu, opublikowanego w "Rzeczpospolitej" wynika, że 35 procent badanych uważa, że Polska nie jest dziś krajem w pełni niepodległym. Przeciwnego zdania było 64 procent ankietowanych. Według 73 procent obywateli, niepodległości naszego kraju najbardziej zagraża przejmowanie przez UE uprawnień polskich władz.
REKLAMA
Wojciech Olejniczak uważa, że komisja śledcza do spraw zbadania tak zwanej afery hazardowej będzie areną do walk między PO a PiS. Europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że komisja zajmie się ochroną interesów tych dwóch partii.
Polityk Sojuszu powiedział jednak, że sama ustawa antyhazardowa jest konieczna. Jego zdaniem istnieje społeczna potrzeba, aby ograniczyć dostęp nieletnich do gier hazardowych a szczególnie do ogólnodostępnych automatów do gier - tak zwanych "jednorękich bandytów". Wojciech Olejniczak dodał, że nie można dopuszczać do sytuacji, w której młodzi ludzie będą przegrywać pieniądze ich rodziców.
Pierwszą z tak zwanych ustaw antyhazardowych zajmie się rząd. Na ten temat będą też rozmawiali marszałek Sejmu Bronisław Komorowski z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami klubów i kół parlamentarnych. Na spotkanie został też zaproszony szef sejmowej komisji finansów publicznych. Podczas rozmów ma zostać ustalony harmonogram prac nad ustawą, która ma ograniczyć hazard w Polsce. Projekt zakłada między innymi delegalizację gier na automatach poza kasynami, zakaz wideoloterii oraz walkę z hazardem nieletnich i zdecydowanie wyższe podatki dla branży hazardowej.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA
REKLAMA