Ludwik Dorn o wysyłaniu żołnierzy do Afganistanu
"To nieszanowana w stosunkach międzynarodowych, usłużna nadgorliwość".
2009-12-04, 07:52
Posłuchaj
Szef koła Polska Plus Ludwik Dorn ocenia, że obecność Polski w Afganistanie nie służy naszym interesom. Partia Dorna domaga się sejmowej debaty na temat udziału polskich żołnierzy w misji.
Gość Polskiego Radia uważa, że wyjaśnienia wymaga natychmiastowa reakcja polskiego rządu na prośbę Amerykanów w sprawie wysłania dodatkowych wojsk do Afganistanu. Przypomniał, że inne państwa - takie jak Niemcy czy Francja - zastrzegły, że wstrzymają się z decyzją do międzynarodowej konferencji o Afganistanie w styczniu.
Zdaniem Dorna, polski rząd wykazał się "nieszanowaną w stosunkach międzynarodowych, usłużną nadgorliwością". W opinii byłego marszałka Sejmu, nie ma merytorycznych powodów, dla których Polska zdecydowała się tak szybko na wysłanie dodatkowych żołnierzy do Afganistanu.
Ludwik Dorn podkreśla, że Polska zaangażowała się w misję wojskową nieproporcjonalnie w stosunku do swoich zasobów. Przypomina, że w odróżnieniu od Polaków, większość żołnierzy innych narodowości nie jest używana do działań bojowych.
Polska, na prośbę Amerykanów, ma zamiar zwiększyć swoje zaangażowanie w Afganistanie w przyszłym roku o dodatkowych 600 żołnierzy. Wtedy nasz kontyngent osiągnie liczbę 2600 osób.
Gość Sygnałów dnia mówił także o mediach publicznych
Ludwik Dorn powiedział, że projekt ustawy medialnej, przygotowany przez środowiska twórcze, jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o środkach masowego przekazu. Wczoraj Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, zrzeszający autorów projektu, omawiał założenia tego dokumentu. Środowiska twórcze chcą odpolitycznić media publiczne i zagwarantować im niezależne finansowanie.
Przewodniczący Koła Parlamentarnego Polska Plus, który był gościem Sygnałów Dnia, podkreślił, że szczególnie ważne jest odpolitycznienie mediów.
Zdaniem gościa Polskiego Radia w sytuacji, gdy żadne z ugrupowań sejmowych nie jest w stanie doprowadzić do przyjęcia ustawy medialnej inicjatywa środowisk twórczych jest bardzo cenna.
Twórcy będą proponować likwidację abonamentu i zastąpienie go powszechnym obowiązkiem płacenia na media publiczne, prawdopodobnie wraz z podatkiem PIT i CIT.
W skład Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych wchodzą Agnieszka Holland, Maciej Strzembosz Grzegorz Jarzyna, Wojciech Kilar i Andrzej Wajda. Gotowość poparcia projektu ustawy medialnej zadeklarował prezydent Lech Kaczyński.
REKLAMA
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
Więcej na stronie Jedynki
REKLAMA