Publicyści o więzieniach CIA i Wojciechu Jasińskim

2008-09-06, 10:22

Publicyści o więzieniach CIA i Wojciechu Jasińskim

Zdaniem publicystów zebranych w studiu radiowej Trójki wypłynięcie sprawy więzień CIA w POlsce nie jest przypadkowa. Dziś kolejne informacje w tej sprawie opublikowały dwa dzienniki.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Zdaniem publicystów zebranych w studiu radiowej Trójki wypłynięcie sprawy więzień CIA w POlsce nie jest przypadkowa. Dziś kolejne informacje w tej sprawie opublikowały dwa dzienniki.

W wyjaśnienie sprawy nie wierzy Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej". Jej zdaniem, jeśli rzeczywiście takie więzienia istniały na terenie Polski wszelkie umowy w tej sprawie były zawierane ustnie. "Nie sądzę by prokuraturze udało się znaleźć materialne dowody, czy dokumenty w tej sprawie", ocenia Wielowieyska. Dziennikarka zwróciła uwagę także na zachowanie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który jej zdaniem mimo, że ma dostęp do tajnych informacji zasłania się stwierdzeniem, że wierzy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który zaprzecza istnieniu więzień.

Zdaniem Piotra Zaremby z "Dziennika" należy zastanowić się komu opłaca się rozdmuchiwanie tej sprawy. W jego opinii politycy PO uznali, że skoro w jakiś sposób PiS można obciążyć odpowiedzialnością za tę sprawę, to warto zainteresować nią wszystkich, by w ten sposób odwrócić uwagę od tego że nie ma dróg i ustaw.

Publicysta Piotra Gabreyla z "Rzeczpospolitej",jest przekonany, że cokolwiek działo się w tej sprawie należy ostrze skierować przeciw SLD i byłemu prezydentowi, a nie tak jak to się dzieje teraz przeciw PiS. Jak tłumaczył, tylko za rządów Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego mogły powstać tajne więzienia.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego z dziennika "Polska" smutne jest to, że politycy są gotowi zrobić wszystko, by zniszczyć swojego przeciwnika. Jego zdaniem tego typu sprawy nigdy nie powinny zostać ujawnione. Jednocześnie dodał, że utrzymywanie tego w tajemnicy jest obowiązkiem służb, a ujawnianie dziennikarzy. "Każdy powinien robić swoje", tłumaczył Wróblewski.

Publicyści, którzy byli gośćmi Salonu Prasowego w programie trzecim Polskiego Radia, mają wątpliwości co do zasadności wniosku o postawienie Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem stanu.

Zdaniem Dominiki Wielowieyskiej z powodu bezczynności byłego skarbu państwa Wojciecha Jasińskiego skarb państwa poniósł wielomiliardowe straty. Publicystka Gazety Wyborczej uważa, że bezczynność byłego ministra wynikała z podejrzliwości jaką żywił wobec inwestorów. Publicystka ma jednak wątpliwości czy ministra należy z tego powodu stawiać przed Trybunałem Stanu. Wielowieyska podkreśla, że dużą część winy za obecną sytuacje polskich stoczni ponosi rząd SLD.

Tomasz Wróblewski z dziennika " Polska" jest zdania, że zaniechania jakich politycy dopuszczali się wobec stoczni są wynikiem obawy o utratę elektoratu. Podkreślił, że ci sami związkowcy którzy teraz domagają się prywatyzacji, wcześniej protestowali przeciwko niej.

Piotr Zaremba z "Dziennika" uważa z kolei, że wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego Wojciecha Jasińskiego to temat zastępczy i próba "podsuwania stoczniowcom" winnego na wypadek gdyby Komisja Europejska wydała niekorzystną dla polskich stoczni decyzje.

Polecane

Wróć do strony głównej