Aleksander Grad o umowie gazowej z Rosją i mediach publicznych
Minister skarbu potwierdził, że rząd przyjmie dziś w trybie obiegowym końcową instrukcję negocjacyjną w sprawie zatwierdzenia umowy gazowej z Rosją.
2010-02-10, 08:47
Aleksander Grad z Platformy Obywtelskiej, który był gościem Salonu Politycznego Trójki mówił, że w ślad za tym zostaną podjęte decyzje korporacyjne, czyli zgoda zarządu i rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Aleksander Grad zapowiedział też, że gdy tylko gotowy będzie aneks do kontraktu, umowę zatwierdzi również on jako minister skarbu.
Zawarte przed niespełna dwoma tygodniami w Moskwie porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego na dostawy gazu do 2037 roku. Zakłada także możliwość zwiększenia dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju do blisko 10 miliardów 200 milionów metrów sześciennych rocznie. Oprócz tego w dokumencie jest o mowa o tranzycie gazu przez Polskę do 2045 roku.
Jedną z kwestii spornych była sprawa Europolgazu, czyli operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Głównymi udziałowcami tej spółki są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom. Chodziło między innymi o kwestię opłat za przesył gazu przez Polskę, a także zaległości strony rosyjskiej z tym związane. Z wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu wynika, że sprawę udało się załatwić kompromisowo.
REKLAMA
Zawarte w Moskwie porozumienie jest warunkowe. Strony zobowiązały się, że w ciągu dwóch tygodni uzyskają odpowiednie zgody koroporacyjne. Termin mija we czwartek.
Pomoc dla mediów publicznych
Minister skarbu oczekuje od mediów publicznych przygotowania programów naprawczych. Aleksander Grad powiedział w Salonie Politycznym Trójki, że od ich przedstawienia uzależnia ewentualną pomoc dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Szef resortu skarbu liczy, że zarządy tych spółek nie będą - jak to określił - po prostu wyciągać ręki po pieniądze, ale pokażą, czy są w stanie gospodarować tym, czym dysponują i czy chcą się restrukturyzować. Minister chce też, by publiczne radio i telewizja przedstawiły konkretne projekty programów, które miałyby być dofinansowane.
Aleksander Grad jednocześnie przypomniał, że mimo, iż TVP i Polskie Radio są spółkami Skarbu Państwa to ustawa medialna nie pozwala mu skutecznie interweniować w działalność mediów publicznych. Dodał, że w obecnym ustroju minister skarbu jest, jak to ujął, figurantem, gdyż z jednej strony ma mieć pieczę nad majątkiem państwowym, a z drugiej ma tylko jednego przedstawiciela w radzie nadzorczej i raz do roku może skwitować zarząd spółki lub nie.
REKLAMA
Aleksander Grad odniósł się również do odwołania Magdaleny Jethon ze stanowiska dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej spółki przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosi wniosek o przywrócenie pierwotnego stanu w Trójce.
rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA