more_horiz
Wiadomości

"Katastrofa badana w sposób niejasny"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 01:56
Wojciech Roszkowski, który był gościem "Sygnałów Dnia" uważa, iż należy dalej prowadzić badania w sprawie śmierci generała Władysława Sikorskiego.
Audio
  • Wojciech Roszkowski: potrzebne są dalsze badania
  • Roszkowski: tyle dziwnych rzeczy wydarzyło się wokół katastrofy

W ocenie historyka, mimo ekshumacji ciała generała, w tej sprawie nadal pozostaje wiele znaków zapytania. Ostatnio w Wielkiej Brytanii ekshumowano i sprowadzono do Polski szczątki dwóch żołnierzy generała Sikorskiego, którzy zginęli razem w nim w katastrofie w 1943 roku. To generał Tadeusz Klimecki oraz pułkownik Andrzej Marecki.

Wojciech Roszkowski uważa, że badania ciała generała Sikorskiego nie wniosły zbyt wiele do wiedzy na temat przyczyny katastrofy gibraltarskiej. Jednak, zdaniem historyka, tamto badanie nie przesądziło o tym, iż generał nie zginął w zamachu. W związku z tym potrzebne są dalsze badania, w tym analiza ciał innych członków samolotu, który rozbił się pod Giblartarem w lipcu 1943 roku- uważa Roszkowski.

Zdaniem Roszkowskiego, nowe światło na sprawę mogłyby wnieść wyjaśnienia Wielkiej Brytanii, która od lat milczy w tej sprawie. A bez ich pomocy, będzie ciężko ostatecznie określić przyczyny i kulisy katastrofy pod Gibraltarem- twierdzi profesor.

Wojciech Roszkowski wyklucza, iż wypadek samolotu generała mógł być wynikiem zamachu przeprowadzonego przez Polaków. W jego ocenie, w naszej historii nie ma zbyt wielu przypadków zabijania przywódców. W związku z tym ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której Naczelny Wódz stałby się ofiarą przeciwników politycznych.
Generał Tadeusz Klimecki oraz pułkownik Andrzej Marecki zostaną dziś pochowani w kwaterze żołnierzy polskich sił zbrojnych na zachodzie w Warszawie na Wojskowych Powązkach.

Oficerowie do Polski zostali sprowadzeni na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadzi śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego. Ciała oficerów były badane przez specjalistów z krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej, którzy w listopadzie 2008 roku zbadali szczątki generała Sikorskiego, które spoczywają na Wawelu. Wykluczono wówczas hipotezy o wcześniejszym zastrzeleniu, uduszeniu lub otruciu generała i stwierdzono, że śmierć Wodza Naczelnego nastąpiła wskutek obrażeń wielonarządowych, typowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych lub upadku z wysokości.

Według brytyjskich władz, generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, wracając z inspekcji wojsk na Środkowym Wschodzie. Według oficjalnej wersji wydarzeń przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek jeszcze w 1943 roku, przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Komisja nie potrafiła jednak wyjaśnić, jak doszło do awarii. Część historyków uważa, że był to zamach.

Więcej w Jedynce >>>

sm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem