Sztuka na ekranie
Swoje umiejętności szkolił pod okiem samego Jana Matejki, przyjaźnił się i wielokrotnie współpracował ze Stanisławem Wyspiańskim. Józef Mehoffer, bo o nim mowa, był jednym z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski. Bank Pekao S.A. we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. "Barwy światła", który przenosi nas w świat tajemniczego Krakowa, gdzie przez wiele lat mieszkał i tworzył ten wybitnie utalentowany artysta.
2023-12-20, 12:00
Człowiek renesansu w epoce Młodej Polski
Malarz, grafik, rysownik, projektant witraży, twórca plakatów, mebli, wnętrz i tkanin. Doświadczenie zawodowe Józefa Mehoffera mogłoby zawstydzić niejednego z nas. Wszechstronny twórca pozostawił po sobie okazały dorobek artystyczny, który w różnorodnej formie, możemy podziwiać także dzisiaj.
Doktor Paweł Ignaczak (historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie) zabiera widzów w inspirującą podróż po Krakowie, gdzie prezentuje miejsca związane z twórczością Józefa Mehoffera. Widzowie mogą m.in. odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu, dawniejszy Krakowski Zakład Witrażu S.G. Żeleńskiego, gdzie w 1933 r. powstały jedne z najpiękniejszych witraży: "Alegoria oszczędności" oraz "Suae quisque faber fortunae". Oba witraże zdobią obecnie reprezentacyjną klatkę schodową w siedzibie Banku Pekao S.A. przy ul. Szpitalnej w Krakowie. Są one dostępne zarówno dla klientów tej wyjątkowej placówki, jak i wszystkich tych, którym sztuka jest szczególnie bliska. W omawianym filmie poznamy także historię kamienicy, dawnej siedziby Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, zbudowanej w latach 1881-1883 przez Karola Knaussa według projektu Karola Borkowskiego.
Bank Pekao S.A. wspiera przedsięwzięcia mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę.
REKLAMA
- Cieszę się, że wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie udało nam się stworzyć film o twórczości wybitnego artysty, jakim niewątpliwie był Józef Mehoffer. Chcemy zaprosić państwa w podróż po Krakowie, ukazującą historię i znaczenie dwóch wyjątkowych witraży zdobiących reprezentacyjną klatkę schodową naszej siedziby przy ul. Szpitalnej w Krakowie – mówi Marta Szygenda, Dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.
- W mijającym roku staraliśmy się w różnorodny sposób przekazać i zaszczepić u naszych klientów pasję do sztuki. W okresie od kwietnia do czerwca tego roku zorganizowaliśmy wystawę "Koloryt Rozmaitości", która przyciągnęła do Pałacu Czapskich w Warszawie tysiące odwiedzających. Latem udaliśmy się z wizytą do kilku polskich miast, aby podczas pikników ze sztuką zaprezentować mieszkańcom tych miejscowości reprodukcje niektórych dzieł, które w oryginałach były wystawione podczas warszawskiej wystawy. Film inauguruje cykl produkcji poświęcony artystom, których twórczość jest związana z Bankiem Pekao S.A. lub naszymi zbiorami. To kolejny krok w odkrywaniu historii i dziedzictwa artystycznego, które stanowią integralną część naszego banku – dodaje.
Zrealizowany film jest już drugą produkcją mającą na celu popularyzację sztuki przez Bank Pekao S.A. Pierwszy film powstał także we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. "Wyspiański w Londynie" opowiada o wystawie "Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918", na której zaprezentowano pastel "Bratki" Stanisława Wyspiańskiego należący do banku.
REKLAMA
Sztuka na wyciągnięcie ręki
Zapraszamy również do odwiedzenia Wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. W swoich zasobach bank posiada blisko 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Zbiór bankowej kolekcji bogaty jest również w rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. Do współpracy przy tworzeniu Wirtualnej Galerii, zaproszeni zostali eksperci, którzy swoim niekwestionowanym autorytetem wspierają działania podejmowane w ramach projektu.
Artykuł sponsorowany / Bank Pekao S.A.
REKLAMA