"L'Osservatore Romano": inwestycja ekologiczna Watykanu
Watykan będzie pierwszym państwem na świecie, który zagwarantuje pochłanianie całego wytwarzanego przez siebie dwutlenku węgla.
2008-09-28, 08:49
Watykan będzie pierwszym państwem na świecie, który zagwarantuje pochłanianie całego wytwarzanego przez siebie dwutlenku węgla. Służyć temu będzie ponad 125 tysięcy drzew, które jeszcze w tym roku posadzone zostaną na Węgrzech. O watykańskiej inwestycji donosi w swym niedzielnym wydaniu dziennik "L'Osservatore Romano".
Las, który powstanie nad brzegiem rzeki Tisza, drugiej po Dunaju rzeki na Węgrzech, pochłaniać będzie 10.000 ton dwutlenku węgla, czyli dokładnie tyle, ile wytwarza go Państwo Watykańskie. Inicjatywę, której koszt wyniesie 170 tysięcy euro, sfinansowały lokalna firma Klima FA oraz amerykańska spółka "Plankton". Las pełną "moc produkcyjną" osiągnie za dwadzieścia lat. Po sześćdziesięciu zaś latach od posadzenia będzie już lasem dziewiczym. Przez długi czas Watykan będzie jedynym państwem, neutralizującym w całości swoją emisję dwutlenek węgla. Norwegia, która postawiła sobie podobny cel, osiągnie go dopiero w roku 2030. "L'Osservatore Romano" podkreśla, że Watykan zamierza rozwijać też odnawialne źródła energii. Jeszcze w tym roku na dachu Auli Pawła VI zainstalowane zostaną baterie słoneczne, zdolne wytworzyć rocznie 300 megawatogodzin.
REKLAMA