"Corriere della Sera": Irlandczycy skazali Traktat na "techniczną smierć"

Dla włoskiej prasy analiza wyniku irlandzkiego referendum jest okazją do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej.

2008-06-14, 11:50

"Corriere della Sera": Irlandczycy skazali Traktat na "techniczną smierć"

Dla włoskiej prasy analiza wyniku irlandzkiego referendum jest okazją do refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej. Nie wszyscy komentatorzy podzielają powszechny pesymizm. Niektórzy uważają, że nadarza się okazja do naprawienia błędów popełnionych w ostatnim półwieczu.

Corriere della Sera podkreśla, że Irlandczycy wydali bezapelacyjny wyrok, skazujący Traktat Lizboński na "techniczną śmierć". Największy włoski dziennik jest jednak przekonany, że źródła "choroby", na którą zapadła Europa, leżą gdzie indziej. Jak wyjaśnia, Unia nie nauczyła się porozumiewać z obywatelami państw członkowskich i mówi niezrozumiałym dla większości językiem. Traktaty dobre są dla profesorów, a nie dla zwykłych obywateli. Ci zaś - w obliczu zagrożeń, jakie niesie z sobą globalizacja - nie uciekają się do Unii Europejskiej, lecz do lokalnego patriotyzmu.

Rzymska La Repubblica pisze, że gotowy jest - jak to określa - "plan B". Przewiduje on, że będzie można skłonić państwa niechętnie nastawione do Traktatu Lizbońskiego, by ponownie rozważyły swe stanowisko albo wyszły z Unii. Jednak - jak dodaje gazeta - szkody spowodowane przez irlandzkie referendum są nie do naprawienia.

Najwięcej optymizmu przejawia turyńska La Stampa. Dziennik Fiata przekonany jest, że Unia będzie funkcjonować zgodnie z ustaleniami Traktatu Nicejskiego. Jednocześnie gazeta wyraża nadzieję, że rozpocznie się otwarta, publiczna dyskusja na temat przyszłości Wspólnoty. La Stampa pisze, że ci, którzy twierdzą, iż nasz przyszły dobrobyt zależy od integracji europejskiej, będą musieli przekonać o tym rosnącą grupę sceptyków. Według gazety istnieje ryzyko, że każdy naród, mając możliwość głosowania, wypowiedziałby się tak, jak Irlandczycy - również Włosi.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej