Rosyjskie media o wizycie Ławrowa w Polsce
Rosyjski dziennik "Izwiestia" pisze o poprawie polsko - rosyjskich stosunków, a wizytę szefa rosyjskiego MSZ w Warszawie nazywa „odwiedzinami u kolegów”.
2010-10-29, 10:32
Posłuchaj
Gazeta zwraca uwagę na kilka podstawowych kwestii, jakie poruszono podczas spotkania Radosława Sikorskiego z Siergiejem Ławrowem. Między innymi: wydanie Polsce wraku tupolewa rozbitego pod Smoleńskiem, odtajnianie akt katyńskich i przygotowania do wizyty w naszym kraju prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.
"Izwiestia" opisując wizytę szefa rosyjskiej dyplomacji w Polsce zwraca uwagę na spotkanie Siergieja Ławrowa z polskimi kombatantami. "To dla mnie wielki honor być z tymi, którzy razem z Armią Czerwoną wyzwalali Warszawę - mówił Ławrow, a polscy kombatanci odpowiadali, że cieszą się z udziału przedstawicieli naszej armii w majowej paradzie zwycięstwa w Moskwie".
Gazeta dodaje, że z wizyty Ławrowa w Polsce zadowolona jest i Warszawa, i Moskwa. Dziennik przypomina również, że w piątek w naszym kraju rosyjski wicepremier Igor Sieczin wraz z wiceszefem polskiego rządu Waldemarem Pawlakiem podpiszą polsko - rosyjską umowę gazową.
Polska jak Francja czy Niemcy
Komentując czwartkową wizytę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce, dziennik "Kommersant" sugeruje, że Rosji i Polski nie skłócą ani szpiegowskie skandale, ani sprawa Ahmeda Zakajewa. Gazeta zauważa, że między oboma krajami rozpoczął się proces zbliżenia, który może doprowadzić do tego, że Polska stanie się poważnym sojusznikiem Rosji.
"Kommersant" pisze, że jeszcze niedawno Moskwa i Warszawa były gotowe kłócić się z byle powodu. „Postępujące zbliżenie może spowodować, że Polska stanie się sojusznikiem Rosji, takim jak Niemcy czy Francja” - dodaje dziennik.
Gazeta przypomina, że znaczące zmiany w stosunkach polsko-rosyjskich zaczęły się po katastrofie lotniczej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu w drodze do Katynia osób. "Kommersant" zwraca uwagę, że szef rosyjskiej dyplomacji przyleciał do Warszawy samolotem Tu-154M, takim samym jak ten, który rozbił się pod Smoleńskiem.
Gotowi na ostateczny reset?
Oba kraje wyraźnie są gotowe, jednak nie do końca wiadomo, do czego - zauważa rządowa "Rossijskaja Gazieta". Opisując historię chłodnych stosunków Warszawy z Moskwą dziennik zaznacza, że teraz powinno już być inaczej. Na potwierdzenie cytowana jest wypowiedź Siergieja Ławrowa, który zapewniał, że planowana na początek grudnia wizyta prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce powinna stać się znaczącym wydarzeniem w odbudowywaniu polsko -rosyjskich stosunków.
Dziennik wyjaśnia, że "Moskwie i Warszawie - z jednej strony - udało się przenieść problematykę historyczną na płaszczyznę stricte naukową i moralną". "Z drugiej - Polska nie zrezygnowała z rozmieszczenia na swoim terytorium elementów tarczy antyrakietowej USA, którą w Moskwie wielokrotnie określano jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji" - pisze "Rossijskaja Gazieta".
Dziennik podkreśla, że "nikt nie obiecywał rozwiązania z marszu spornych problemów, które gromadziły się latami". "Strony na razie są zadowolone z samego demonstrowania pragnienia dokonania ostatecznego resetu (w stosunkach rosyjsko-polskich)" - wskazuje.
"Rossijskaja Gazieta" odnotowuje, że "jeszcze niedawno z Polski pod adresem Rosji dochodziły tylko oskarżenia o imperialne ambicje". "Poprawa sytuacji nastąpiła z chwilą, gdy premierem Polski został Donald Tusk" - zaznacza.
Moskiewski dziennik zauważa też, że "Polska powitała rosyjskiego dyplomatę jedną dobrą i jedną złą nowiną". "W przeddzień przyjazdu Ławrowa do Warszawy polski rząd zatwierdził nową umowę gazową z Moskwą. A zła wiadomość napłynęła z warszawskiego Sądu Apelacyjnego, który umorzył sprawę aresztowania czeczeńskiego terrorysty Ahmeda Zakajewa" - wyjaśnia.
Powołując się na "wysoko postawione źródło w rosyjskiej delegacji" dziennik "Rossijskaja Gazieta" informuje, że w sprawie Zakajewa "strona rosyjska nie ma żadnych pretensji do władz wykonawczych Polski, które działały absolutnie adekwatnie i profesjonalnie". "Co więcej - w polskim MSZ dano do zrozumienia, że Zakajew już nigdy nie zostanie wpuszczony na terytorium Polski" - pisze dziennik.
Coraz lepsza współpraca
"Wremia Nowostiej" koncentruje się z kolei na posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej, któremu przewodniczyli Ławrow i szef dyplomacji Polski Radosław Sikorski. "Wcześniej uzgodniono, że tym razem dyskusja dotyczyć będzie trzech aspektów współpracy: problemów gospodarczych, kulturalnych i granicznych" - relacjonuje gazeta.
"Dwustronna wymiana handlowa w tym roku przekroczyła już 14 mld dolarów. To prawie o 50 proc. więcej niż w 2009 roku. W fazę realizacyjną wchodzi idea utworzenia centrów dialogu i porozumienia w Polsce i Rosji. W końcu roku otwarte zostanie spełniające wszystkie współczesne wymogi przejście graniczne Mamonowo-Grzechotki, na granicy rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego i polskiego województwa warmińsko-mazurskiego" - podaje "Wremia Nowostiej".
Dziennik zaznacza, że uruchomienie przejścia, to "krok zmierzający do rozszerzenia ruchu przygranicznego, a w niedalekiej przyszłości - do wymiany bezwizowej między sąsiadami, obejmującej nie tylko strefę przygraniczną, ale także miasta Kaliningrad i Olsztyn".
kk
REKLAMA