Wyborcy Platformy Obywatelskiej. Wierność czy zdrada?

Już nie głosuję na Platformę - ogłosiło ostatnio kilku celebrytów, a w publicystyce karierę robi teza, że PO ponosi największe straty wśród ludzi młodych, wykształconych, z wielkich miast.

2011-02-25, 08:35

Wyborcy Platformy Obywatelskiej. Wierność czy zdrada?
. Foto: Glow Images/East News

"Gazeta Wyborcza" sprawdziła, czy taka diagnoza zgadza się z sondażami. Porównała badania TNS OBOP i CBOS z przełomu 2008/09 z sondażami z ostatnich trzech miesięcy. Poparcie dla PO spadło. Średnie notowania PO (z trzech miesięcy) na przełomie 2008 i 2009 r. w CBOS to 44 proc., a w TNS OBOP - 55 proc. PO od tego czasu spadła o 5 proc. (CBOS) i o 12 proc. (TNS OBOP).

Według TNS OBOP najgłębszy jest spadek wśród najmłodszych: PO straciła aż 21 pkt. proc. w grupie 18-24 lata. Ale nie potwierdza tego CBOS (zaledwie 3 pkt. spadku). W obu pracowniach widać niewielki wzrost notowań PO wśród wyborców powyżej 65. roku życia.

- Wydaje mi się, że starsze pokolenie, doświadczone różnymi już kryzysami, pamiętające PRL, doceniło to, jak Polska przetrwała kryzys światowy, stąd nasze dobre wyniki w tej grupie wiekowej - ocenia wiceszef klubu PO Rafał Grupiński.

Platforma może mieć kłopoty

- Młodzi odchodzą, ale straty PO częściowo nadrabiała dzięki temu, że poprawiła wynik wśród wyborców starszych. Hasło, które rzucił Donald Tusk - mówiąc skrótowo: "Nie dla reform żyjemy tu i teraz" - na pewno bardziej podobało się ludziom starszym niż młodym. Platforma potrafi narobić sobie kłopotów na polu, które powinno być jej - analizuje Paweł Grzelak z Instytutu Studiów Politycznych PAN. I dodaje: - Ale, gdy zajrzy się do sondaży z ostatnich trzech miesięcy, widać już nieznaczny trend spadkowy PO wśród najstarszych wyborców. Jeśli się potwierdzi, Platforma może mieć kłopoty.

REKLAMA

aj/ Gazeta Wyborcza

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej